Част от картините, създадени в рамките на празника от... фъстъци
01 Април 2015, Сряда
Пловдивското градче е известно като „столицата“ на вкусните ядки. Създаден е и сорт с бяла обвивка
По традиция всяка последна събота на месец март в пловдивското градче Садово се провежда Денят на фъстъка. Празникът задължително се съпровожда от народни хора и кукерски игри. На сцената на централния градски площад излизат ученически танцови и певчески състави, а деца от различни кръжоци по фолклор пресъздават пред публиката български ритуали, традиции и обичаи.
„Това е най-идентичният и своеобразен празник в България. Въпреки че фъстъците са пренесени от друг континент, отглеждането на тази култура се е превърнало в основен поминък за района“, споделя кметът на града.
В рамките на празничната програма се провеждат три традиционни конкурса: за производител на фъстъци през годината; за кулинарни фъстъчени фантазии и за приложно изкуство с фъстъци.
Община Садово е прочута с отглеждането на това растение. Сортовете, на които залагат местните производители, са с висока масленост и качество. Тук е създадено и сдружение на фъстъкопроизводителите. В пловдивското градче почти няма къща, в която да не гледат ядки, заради което общината е известна и като Столицата на фъстъка. Тук се добиват най-големите количества за печене и преработка в страната, като най-известните сортове са „Садово“ и „Калина“.
Любопитното е, че най-старото име на това известно с плодородието и красотата си населено място е Кючук Стамбол, което ще рече Малък Истанбул. „Кръстник“ на сегашното му название е Иван Вазов, който, минавайки през една градина в тогавашното още село, възкликва: „Ах, какъв красив сад“!
Денят на фъстъка се чества в Садово от 2004 г. по инициатива на кмета на общината.
Родината на това растение е Южна Америка. В Европа то е пренесено от Азия, откъдето произлиза и първоначалното му наименование – „китайски орех”. Други източници смятат, че семената на фъстъците са донесени на Стария континент директно от Америка от португалските мореплаватели.
Фъстъкът е маслодайно растение от семейство бобови, като в света са познати около 15 вида. Семената му са богати на мазнини, но съдържат и белтъци, въглехидрати и витамин В1.
В България фъстъците са на второ място по значимост в групата на маслодайните растения след слънчогледа. През 1926 г. те са регистрирани за пръв път в статистиката като култура. В момента в цялата страна фъстъци се отглеждат на не повече от 15 000 декара, като основните площи са в Садово, но минимални количества на пазара дават и от Благоевград и Петрич. България е единствената страна в света, която не прилага химически средства за борба с гъбните болести през време на вегетацията, тъй като сортовете са устойчиви към тях.
Бял фъстък с дъх на печен бадем бе създаден от учените в Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ в Садово. Той носи името на митичния тракийски певец „Орфей“ и вече е вписан в сортовата листа на България. Това е единственият бял фъстък, селектиран у нас. Всички останали сортове, създадени в садовския институт, са с червен цвят на обвивката.
Новият сорт минава за афродизиак, а освен това е и по-нискокалоричен. Стабилността на маслото му е по-висока спрямо другите сортове, което понижава възможността от образуване на свободни радикали в организма. Друго ценно качество на „Орфей“ е съдържанието на незаменими аминокиселини, което е завишено спрямо останалите сортове с 5-6%. Общото белтъчно съдържание е над 29%, докато маслеността му е ниска. И витамин Е в него е в по-големи количества, отколкото при другите 4 български традиционни сорта. При това той е в лесно усвоима от организма форма.