На „гърба“ на тържествата в Ереван, Турция чества своя победа
Паметникът, посветен на турската победа, който се издига в Националния парк в Гелиболу
24 Април 2015, Петък
Край Дарданелите вече започна отбелязването на 100-годишнината от Битката при Чанаккале, като кулминацията ще е на 24 април
Автор: Диана Славчева
На „гърба“ на тържествата в Ереван във връзка със 100-годишнината от арменския геноцид, Турция организира на 24 и 25 април възпоменателно отбелязване на едновековния юбилей от победата си при пролива Чанаккале (Дарданелите) и полуостров Гелиболу по време на Първата световна война. Сраженията там започват на 18 март 1915 г. и се водят по суша и море между войските на Антантата (Франция, Великобритания, Русия) и Централните сили (Османската империя, Австро-Унгария и Германия).
Победата на турската армия, предвождана лично от Мустафа Кемал Ататюрк, всъщност се постига чак след деветмесечни кървави боеве, през януари 1916 г. Очевидно датата 24 април е избрана за кулминация на честванията неслучайно, като се има предвид, че същия ден не само в Армения, но и на много други места по света, ще бъде ознаменувано столетието от кланетата над арменците в границите на Османската империя, извършено през същата година, когато се състои и битката при Чанаккале.
Привидният повод е, че в утрото на 25 април 1915 г. Ататюрк нарежда на войниците от своя 57-ми полк: „Заповядвам ви не да атакувате, заповядвам ви да умрете“!
За тържествата по повод стогодишнината от турската победа, които се провеждат под патронажа на Реджеп Тайип Ердоган и започнаха още в края на миналата седмица, са поканени държавни и правителствени ръководители от 106 страни, включително и от България. А също и представители на 36 международни организации, между които ООН и САЩ.
Апропо, преди време амбициозният турски президент покани в Чанаккале и държавния глава на Армения Серж Саркисян, което си беше чиста провокация на официална Анкара по адрес на Ереван.
Преди дни изтече информация, че най-вероятно САЩ няма да вземат участие в честването на юбилея в Турция. Американският посланик в Азърбайджан Робърт Секута заяви по този повод, че решението на какво мероприятие ще присъстват официални лица от Съединените щати се приема от официален Вашингтон. „Мога да кажа само, че доколкото в този период, за който става дума (1915 г., б. а.), САЩ не са се били включили в Първата световна война, е възможно нашата страна да не присъства на събитията, посветени на битката при Чаканкале“ – подчерта той, цитиран от азърбайджански медии.
По-рано бе съобщено, че броят на държавите, които ще вземат участие в набелязаните за 24 април в Турция мероприятия, е намалял на 25. Дотогава Ердоган заявяваше, че са изпратени покани до държавните глави на 106 страни, а после тази цифра бе намалена до 77, като Анкара до последния момент продължава да се опитва да увеличи техния брой.
В същото време американският посланик в Армения Ричард Милс съобщи, че САЩ ще бъдат официално представени в Ереван за годишнината на геноцида. Лично президентът Барак Обама обяви състава на делегацията, която ще присъства в Цицернакаберд – тя ще бъде оглавявана от финансовия министър Джейкъб Лу и в нея влизат също американският посланик в Армения Ризард Милс, както и членовете на конгреса Джеки Спайър, Франк Палоне, Анна Ешу и Дейв Трот.
В началото на март очаквано президентът на Туркменистан обяви в съвместна пресконференция с турския президент Ердоган, че на празнуването на победата при Чанаккале ще има представители на страната му.
С ориенталска хитрост по време на традиционните чествания в Чанаккале турците извеждат на преден план не само своята победа, ами поставят акцент и върху значението на тази битка за целия свят, като канят на честванията и своите противници по време на войната – Австралия и Нова Зеландия, Сенегал и Великобритания. През годините на тези тържества се отправят послания за мир и братство.
Така и на церемонията, поставяща началото на тазгодишните мероприятия в Чанаккале на 18 март, премиерът Ахмет Давутоглу заяви, че „докато ние сме живи, тираните в света няма да живеят спокойно“. И допълни: „Така, както отворихме обятията си за повече от 2 милиона наши сирийски братя, босненци и граждани на Косово по време на войната в Косово, за нашите братя от иракския град Халабджа, така земята на Анадола ще стане пристанище за угнетените“!
В сряда в телевизионния ефир на „Канал 24“ той отбеляза, че историята на турците и арменците не се ограничава само със събитията през 1915 г. И изтъкна, че в момента работи над книга, в която щял да обясни как трябва да се тълкува историята на Османската империя.
В опитите си да прави мили очи пред световната общност, официалната власт в Анкара разпространи във вторник – броени дни преди възпоменателните церемонии в Армения, изявление, с което Турция поднася съболезнования на децата и на внуците на изкланите по времето на Османската империя арменци.
От канцеларията на Давутоглу посочват, че с Армения трябва „да превържат раните от този век и да възстановят своите човешки отношения" – израз, който очевидно е използван, търсейки се целенасочено паралел с изреченото от папа Франциск І през миналата седмица, че „скриването или отричането на злото прилича на кръвотечаща рана, която не е бинтована“.
Паметливите медии обаче припомнят, че подобни съболезнования бяха изказани и миналата година на потомците на жертвите от кървавите събития, разиграли се преди век на турска територия. А сега комшиите ни са решили с грандиозните чествания, които организират край Дарданелите, да отклонят вниманието на света от отбелязването в Ереван на стогодишнината от извършения от предците им геноцид над невинния арменски народ.
За повече помпозност, в рамките на планираните в Чанаккале мероприятия, ще бъде открит Музей на града и Център по изучаване на Дарданелската операция. Ще бъдат организирани също конференции, фестивали, симпозиуми, изложби, кинопрожекции и възстановки на битката, станала причина за тържествата.
Почетният караул при мавзолея на Ататюрк ще бъде облечен в униформи на бойците, сражавали се при Чанаккале, а в 4 ч. сутринта местно време посетителите ще бъдат нагостени със супа от булгур.