Продукти за супата:
1/5 кг коприва
1/5 кг спанак
2 връзки пресен лук
1 връзка пресен джоджен
1-2 стръка пресен (може и див) чесън
сол, мащерка, риган, червен пипер
олио, една лъжица масло
1 кафяна чаша ориз
2 яйца и лимон за застройката
Продукти за питката:
1 кг брашно
200 мл прясно мляко
100 г разтопено масло и 100 мл олио
кубче прясна мая
9 яйца
300-400 г сирене
чаена лъжичка захар, сол
Начин на приготвяне:
Маята, заедно с една чаена лъжица захар и 2-3 лъжици брашно се размива в 200 мл затоплено прясно мляко и не оставя настрани да втаса. Процесът може да се забърза, ако купата с разбърканата кашичка се държи в тенджерка с топла вода.
През това време се разтопява маслото и се смесва с олиото. 6 от яйцата се разбиват с тел. Брашното се пресява в по-голям съд. Оформя се т.нар. кладенче и в него едно след друго се изсипват втасалата мая, мазнината и разбитите яйца. Прибавя се щипка сол и всичко се омесва.
Тестото трябва да е гладко, нито много меко, нито пък твърдо. Оставя се да втаса. По-бързо става, ако съдът с тестото се сложи върху тенджера с гореща вода и се покрие с памучна кърпа.
Докато тестото втасва, копривата и спанакът се измиват добре и листата се накъсват наедро. Лукът, джодженът, чесънът, мащерката и риганът се задушават в олио и сол на вкус. Щом поомекнат, към тях се прибавят копривата и спанакът. Задушава се още 10-15 мин. Ако е необходимо, се добавя малко вода.
После се поръсва с червен пипер, долива се повече вода като за супа и се оставя да покъкри още десетина минути, след което се изсипва почистеният и измит ориз. Супата се държи на котлона, докато оризът стане готов за консумация, след което се дърпа настрани. Чак тогава в нея се слага 1 супена лъжица краве масло. Оставя се малко да поизстине, преди да се застрои с две яйца, разбити с лимонов сок и кората на един лимон.
За времето, докато супата се готви, тестото трябва да е напълно готово. Меси се още малко и се разстила в намазнена тава така, че краищата на тестото да висят навън. От останалите три яйца, сиренето и няколко лъжици олио се прави плънка. Част от нея се изсипва върху кората, след което краищата на тестото се прихлупват върху плънката така, че да я покрият. Полученото „пакетче“ се притиска и се развлачва с ръце, докато отново покрие дъното на тавата, след което пак се маже с част от плънката. Процедурата се повтаря, докато се употреби всичката плънка. Накрая тестото се нарязва на парчета с остър нож и се оставя в затоплена фурна на най-ниска степен, за да втаса по-бързо. Пече се на умерено силна температура, докато отгоре хване златиста коричка.