Чиновниците от старопрестолния град пуснаха обществена поръчка на стойност над 7 млн. лв. за странно детско меню
Автор: Здравка Христова
Рогът на кулинарното изобилие ще се излее в чиниите на децата от общинските забавачки и на потребителите на социални услуги във Велико Търново. Поне такива са очакванията от обществената поръчка за храненето на социалните заведения и детските градини в старопрестолната община, която е за сумата от 7,273 млн. лв. за 36 месеца. Продуктите, които се поръчват за храненето на деца и старци, са достойни за висш пилотаж в кулинарията и са твърде далеч от ежедневните храни, които средностатистическите българи поставят на трапезата си.
Една от заявките, например, е за филе от акула. Проверка на "Десант" показа, че рибният деликатес е на цена над 20 лв. за килограм в търговските вериги. Освен това филето от акула е месо, което съдържа голямо количество живак, който може зле да повлияе върху нервната система на човека.
Затова месото от акула не се препоръчва за бременни и деца под шестнадесет години, единодушни са лекарите диетолози и кулинарните експерти. В асортиментния лист виждаме още мерлуза, хек, пъстърва, шаран, скумрия и нискокачественият и отричан напоследък пангасиус. Който между другото е забранен за продажба в САЩ, Канада и в редица европейски страни, тъй като в месото му се открива цялата Менделеева таблица - различни химикали, бактерии, тежки метали и хормони.
При замразяването на рибните филета се ползва вода от най-замърсената река в света – Меконг, в която се изливат отпадъците на най-различни промишлени предприятия, включително и кожарски. В Китай рибата се развъжда във ферми, където я блъскат с опасни за човека хормони, за да ускорят темповете на растеж до четири пъти.
Като изключим страшния пангасиус, в Община Велико Търново се оказаха обаче познавачи на изтънчените и здравословни брашна. В обществената поръчка една от позициите пък е за оризово брашно. То има високо съдържание на цинк, калций, белтъци и фолиева киселина и е бедно на мазнини, целулоза и протеини. Точно затова е изключително подходящо за диетични цели. От него може да се направи само безглутенов хляб.
Оризовото брашно е с висок гликемичен товар, затова трябва да се избягва честата му консумация, за да се поддържа стабилно ниво на кръвната захар. Поръчката за хляб и хлебни изделия е разчетена за 1,2 млн. лв. с ДДС. На готвачите много няма да им се готви, защото освен хляба се поръчват пици, баници, кифли, козунаци.
Месото е за 1,261 млн. лв. с ДДС. Заедно с кренвиршите, пилешкото и телешкото за социалните заведения се поръчват зайци, агнешки плешки и бутове, свински уши, шишчета, хапки, кюфтета и кебапчета.
От доставчици ще бъдат купени и млечни продукти за 1,7 млн. лв. с ДДС. Поръчката е за звената към Центъра за социални услуги, който обслужва възрастни, но има позиция за преходно мляко, което се дава само на децата от 6 месеца до годинка.
Поръчват се още опаковка тип "бомбичка" от роле с кашкавал и шунка, плодови млека с парченца плодове. Това не се полага за децата от градините. Те ще го карат на кисело и прясно мляко, сирене и кашкавал.
За старците и децата по документи ще трябва да бъдат доставени плодове и зеленчуци за 1,172 млн. лв. с ДДС. Освен традиционния зарзават, за децата от градините се поръчва чесън, а за потребителите към Центъра за социални услуги - салата "Айсберг".
При останалите хранителни и бакалски стоки разчетът е за 1,2 млн. лв. с ДДС. Тук е поръчката за зехтин екстра върджин в стъклени бутилки, шоколади, сочни пасти, тулумбички, реване и еклери, както и на сладолед за над 7000 лв.
Според обявената обществена поръчка се оказва, че доматите от консерва са особено ценени в кухнята на забавачките и социалните институции. За 3 години за консерви с домати е предвидено да бъдат похарчени над 36 000 лв. с ДДС и още 13 000 лв. за лютеница.
Прави се заявка и за конфитюри и мармалади за повече от 22 000 лв. Любопитен детайл тук е, че за 291 лв. се поръчва конфитюр от киви в бурканчета по 340 г с поне 60% съдържание на плод.
Тази обществена поръчка не е прецедент в храненето, за което плащат великотърновските данъкоплатци през общинския бюджет. В края на 2013 г. общински съветници от старопрестолния град алармираха, че фирми, близки до ГЕРБ, източват Общината, доставяйки "златна" храна за децата от забавачките.
Както "Десант" писа, млечните продукти и месото в ОДЗ-тата се доставят с 30% до 50% по-високи цени спрямо определените от борсовия индекс САПИ, който всеки месец задава средни пазарни стойности за храни на едро.