Бих искал да попитам здравния ни министър известно ли му е, че хиляди граждани с увредено зрение, по-точно заболелите от катаракта (перде на очите),
се отказват от лечение (премахването на пердето чрез операция) и поставяне на лещи след операцията. Това са предимно пенсионерите – поради невъзможност да заделят такава сума от мизерните си пенсии, отказват се безработните, издържащите се от социални помощи и пр. Примиряват се да живеят полуслепи, а когато пердето не се премахне години наред, това води до пълно ослепяване.
Аз нямам никакво медицинско образование, но това съм го слушал навремето от д-р доц. Балабанова, която оперира последователно и двете очи на майка ми. Известно време след операцията й предписаха очила, с които изкара остатъка от живота си. Баба ми беше оперирана от перде и с очила живя до 96 години. Наш съсед пък с почти едновременно узрели пердета на двете очи се подложи на операция на едното, след което му казват след колко време да дойде и за другото.
Той попитал не може ли веднага да се оперира и другото. „Може, ако ти желаеш и потвърдиш съгласието си с подпис – му отговорила опериращата. Подписал дядото и без да става от операционната премахнали пердето и на другото око. И само с очила нашият съсед доживя дълбоки старини. За случаите, които описвам пък и на други оперирани, които познавам, в миналото никой никога не е предлагал поставяне на лещи.
Безспорен факт е, че лещите имат предимства пред очилата, но когато пациентът няма финансовата възможност да заплати лещите, защо трябва да бъде изнудван, че ако не ги плати, няма да му направят операцията. Та това си е чист рекет!
Надявам се, че уважаемият министър Москов ще прояви желание да промени в положителна посока нашето здравеопазване и че ще разпореди да се спре това изнудване и поставянето на лещи да става по желание на пациента.