Академици по български


Академици по български
Карикатура: Николай Арнаудов
11 Юни 2015, Четвъртък


Даването на награди, включително академични титли, e израз на признание за постигнати успехи – моралната дилема обаче е кой, на кой и кога ги раздава.



Накратко описвам един пример за новоизбран академик, който само три години устоя да е член-кореспондент и някой побърза да го номинира за академик на Българската академия на науките (БАН). По наукометрични показатели той е един от най-продуктивните български учени в биомедицинските науки, със сравнително много статии и цитирания в научни списания, повечето от половината от които обаче са публикувани в периода, когато е заместник-декан и ректор – т. е. през последните 15 години.

Според онлайн „витрината“ на университета, който той ръководи, новоизбраният академик има 78 публикации през 2012-2015 г., тоест по 26 статии годишно! Общият брой на публикациите му е 262 – доста повече от този на Нобелистите за 2014 г. Мей-Брит Мозер и Едуард Мозер, които имат „само“ 111 статии, а Нобеловият лауреат за 1986 г.  Рита Леви-Монталчини има 135 публикации...

За учен в България, ако не е на висока ръководна длъжност, вероятността да бъде избран за академик е много малка, практически невъзможна. Това е много негативно явление в академичния живот на България – много по-лесто е да станеш академик, доктор хонорис кауза и почетен гражданин, ако си декан, ректор, депутат или министър.
Време е да се променят правилата в Закона на БАН и в него да се заложи ограничението – един учен в периода, когато е декан, ректор, депутат или министър, да не може да бъде избиран за член-кореспондент и академик.

Защото, както гласи една гръцка мъдрост – „подаръкът е като стрела“. Той може да убие морала и така уверено да затънеш в блатото на „устойчивата аморалност“. Започваш да се самонадценяваш, да казваш, че университетът, на който си ректор, прави нещо много повече от другите български вузове – дори повече от Харвардския университет, който отново е на първо място в световната ранг листа за 2015 г. на Times за висшето образование.  А твоят университет не е дори сред първите 500-600 и дори 1000 на планетата.

А споменатият новоизбран академик ми напомни вихреното „израстване“ на ректора на така наречената (преди повече от 40 години) Медицинска академия, който от асистент за няколко години също стана академик.

д-р Георги Чалдъков
Председател на Българското дружество по клетъчна биология


В категории: Горещи новини , Трибуна

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки