Как се съсипва земя с парите на Европа


Как се съсипва земя с парите на Европа
Насипите върху имота на нашия читател правят невъзможно обработването на земята за земеделски нужди
18 Юни 2015, Четвъртък


На 27 април 2015 г. входирахме жалба до кмета на Плевен, до плевенския областен управител, до Окръжна прокуратура и Министерство на земеделието и храните.



В нея посочихме, че сме собственици на земеделска земя в землището на Плевен, местността Чаира, върху която фирмата, изпълняваща договора с Община Плевен за изкопаване, извозване и депониране на земната маса за подготовка на тролейбусно депо „Дружба” ,е нанесла множество щети.
Така например, незаконно и без наше знание, съгласие и разрешение тя е депонирала (засипала) голяма част от имота ни с на места над двуметрови насипи, но тъй като теренът се явява земеделска земя, натрупаният върху нея земно-насипен пласт я прави негодна за земеделска дейност.

При това Общината не е осигурила геодезисти за трасиране на земята, върху която да се извърши насипната дейност. Превозвачът на извозваната пръст е заличил 3 трасиращи точки, определящи местоположението на имота ни. Тежкотоварните камиони не се движат по обозначения общински път, защото по вина на Община Плевен такъв не съществува, тъй като е засипан при строежа на телевизионната кула „Дружба”.

Засипването не се извършва по ЗСПЗЗ с хумус, а с пръст, копана от 2-3 метра дълбочина, без каквито и да е качества за земеделска дейност. От минаването на тежкотоварните камиони земята е трамбована и не е в състояние за обработване.
Освен нашата земя, още около 100 дка земеделски терени са съсипани по този начин от насипите от изграждащото се депо.

В отговор на жалбата ни, на 15 май получихме писмо от министерството, адресирано до нас, до кмета на Плевен и до г-жа Нора Стоева, директор на ОД „Земеделие“, в което се посочва, че фирмата, изграждаща тролейбусно депо, е нанесла екологични щети върху имота ни и се настоява да се извърши спешна съвместна проверка на място за констатиране на нанесените щети, като се предприемат съответните мерки за възстановяване на имота за земеделско ползване и се наложат санкции на нарушителите.

В министерското становище се посочва също, че земеделската земя е селскостопанско имущество (чл.2 ал.1 т.1 и 2 от ЗОСИ) и е задължение на кмета на общината да опази неговото състояние (чл.8,ал.1 и 2 от ЗОСИ), както и да издири нарушителите и да вземе мерки за възстановяване на щетите.

На 25 май получихме отговор и от кмета на Плевен проф. д-р Димитър Стайков. След като в две точки той ни обяснява партньорската програма между Община Плевен и „Тролейбусен транспорт” и че проектът е финансиран от оперативна програма „Регионално развитие“, а изпълнител е обединение „Стройдепо”- София, се разбира, че на 22 май е извършена проверка на мястото и има протокол със снимков материал (който обаче не ни е предоставен).

От кметския отговор става ясно, че са поискани писмени обяснения от изпълнителя на обекта и е уведомена писмено фирма „Интерконсулт” ЕООД-Монтана, упражняваща строителен надзор. Писмено е уведомен и възложителят „Тролейбусен транспорт”- Плевен.
В заключение се казва, че след като се получи необходимата обратна информация, ще ни уведомят какво ще предприеме Общината.

Само че вече преполовява юни месец и нито сме видели „спешна проверка“, нито е извършен някакъв надзор, нито пък е спряно незаконното засипване...
Очевидно, след като се замаже цялата история, ще ни уведомят, че никой в България не носи отговорност.


Цветан Лесидренски,
Плевен


В категории: Горещи новини , Трибуна

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки