Това се похвали шефът на НАСА Чарлз Болдън по повод получения на Земята първи сигнал от достигналия Плутон „Нови хоризонти“
Внощта срещу сряда, 15 юли, космическият апарат „Нови хоризонти“ (New horizonts) предаде на Земята първия сигнал след доближаването си на максимално разстояние до Плутон, съобщи сайтът на НАСА. Сигналът беше подаден 13 часа след преминаването на сондата със скорост 49 000 километра в час на разстояние 12 472 км от космическия обект с име на римски бог.
Това се равнява на дистанцията от Ню Йорк до Мумбай, но специалистите се притесняваха, че летящи в галактическото пространство предмети биха могли да поразят апарата при близката среща. Със скоростта, с която най-бързата сонда, пратена от човека в Космоса, се доближи до Плутон, дори и космически отломък с размерите на оризово зърно можеше да й нанесе непоправима вреда.
15-минутният сеанс на връзка с апарата бе увенчан с 21-часов период на мълчание. Преди това той бе приведен в режим на тишина, за да се съсредоточи цялата му мощност към събирането на данни за планетата – джудже, обикаляща в покрайнините на Слънчевата система.
Шефът на националната аерокосмическа агенция на САЩ Чарлз Болдън поздрави всички участници в мисията с този успех, отбелязвайки, че американците са станали първата нация, посетила всички планети от нашата галактика. По думите му, с „Нови хоризонти“ се приключва половинвековният период на изследвания на космическото пространство, започнал още при президента Джон Кенеди, се казва в прессъобщението на НАСА.
С изказването си Болдън неформално отново повиши статута на Плутон като планета, от който той бе лишен през 2006 г., само няколко месеца, след като „Нови хоризонти“ се отправи на път. Самият шеф на космическата агенция призна, че и досега продължава да смята и да нарича Плутон планета.
Междувременно, както стана ясно, това космическо тяло все пак се оказа най-големия обект от астероидния пояс на Кайпер – радиусът на планетата е около 1185 км, а това е много повече от обиколката на другата джуджеста негова близначка – Ерида, чието откриване именно подтикна астрономите да преразгледат статута на Плутон и другите транснептунови обекти.
В близко време учените разчитат да получат доста по-подробна информация от космическия апарат, в това число цветни снимки с добра резолюция.
„Нови хоризонти“ бе изстрелян преди девет години, на 19 януари 2006 г., и оттогава е преодолял около 5 милиарда километра. През това време курсът му е коригиран девет пъти, а апаратът периодично изпадаше в спящ режим заради икономия на енергия. Същото пътешествие той би извършил, ако беше обиколил 120 000 пъти Земята.
Основната цел на мисията му е изследване на Плутон и неговите спътници Харон, Никта и Хидра. След това той ще продължи пътя си към други обекти в пояса на Кайпер. В тази област, която се намира зад орбитата на Нептун, са разположени десетки хиляди малки небесни тела – основно комети и джуджести планети.
Както изтъква директорът на НАСА Чарлз Болдън, цитиран от The Telegraph, приближаването на апарата до Плутон отбелязва ново ниво на човешките възможности.
Изпратените сега 15-минутни телеметрични данни, които се „точеха“ до НАСА в продължение на 4 часа, показват, че той е в отлично състояние и е успял да събере ценни материали за Плутон, които учените очакват да отговорят на много въпроси, свързани с него. „Нови хоризонти” започна да препраща на Земята ценните материали по-късно в сряда. Съгласно предварителните прогнози, ще са нужни цели 16 месеца, за да изпрати сондата всичко, което е събрала по време на прелитането си покрай отдалечения в периферията на галактиката обект.