Неотдавна Европейската комисия публикува препоръки от проверката на българската енергетика. Както съобщиха медиите, Брюксел се противопоставя срещу
силно регулираните цени на тока за бита и дава карт бланш за допълнителен натиск върху ВЕИ сектора чрез опция за преразглеждане на помощта за него. За пореден път се настоява за ускоряване на реформите в енергетиката и за създаването на енергийна борса.
Оттам настояват да се предприеме комбинация от краткосрочни и по-дългосрочни реформи както в електроенергийния, така и в газовия сектор, като се препоръчва на
българското правителство да изготви ясен план на енергийната си политика.
Това, което прави комисията в Народното събрание, ръководена от Валери Симеонов, е начало на истинска реформа.
Направени са потресаващи разкрития. Удължаването на нейната работа до 30 ноември се наложи както от необходимостта за обработка на огромните констатации, за довършване проверките и в другите обекти, така и за създаването на нормативна база за изпълнение краткосрочните и дългосрочни препоръки, които дават линия както да се предоговаря, така и да се установят новите отношения на свободен пазар.
За мен обаче са смущаващи няколко обстоятелства. Медиите премълчават европейските препоръки, които дават основание България да преразгледа договори и цени и да постави всеки на мястото му. В интернет чета само как „депутатите нахокаха Симеонов“, но нито ред за констатациите, обясняващи кой как ни товари с високи цени, извличайки престъпни печалби.
Възмутена съм от „допълненията“ на другите членове на Комисията, които, като не казаха нищо съществено, заключиха, че все пак това нямало да доведе до намаляване цената на тока.
По мое мнение сега съдебната ни система трябва бързо да разгледа и даже да развали договори с тези, които са нарушили и закони, и морал, затруднявайки управлението и потребителите.
Предсрочните избори са все в резултат на неумение и нежелание да се наложи ред и законност. Но този път ЕК налага промени и иска срокове, а това изисква да се задействат на високи обороти и министерства, и административни отдели. Защото парламентът е законодателен орган, който приема нормативи, добре огледани от управлението.