Турската загадка в кризисната ситуация в региона


Турската загадка в  кризисната ситуация в региона
Джордж Фрийдман
21 Август 2015, Петък


Проблемът на Анкара се състои в това, че няма ход, който да не е свързан с риск за страната


Неотдавна БТА разпространи поредния геополитически анализ на американския политолог, основател и директор на  частната разузнавателна и аналитична компания „Стартфор“ Джордж Фрийдман, който засяга кризисната ситуация, в която понастоящем се намира Турция. Тук предоставяме и на нашите читатели възможността да се запознаят с пълния текст на въпросната монография.

В моята серия от анализи „Нетна оценка за състоянието на света” посочих, че четири основни сегмента от европейския и азиатския континент са в криза - Европа, Русия, Близкия изток (от Леванта до Иран) и Китай. Всяка криза е различна. Всяка е в различен етап на развитие. Взети заедно кризите заплашват да дестабилизират Евразия, Източното полукълбо и могат потенциално да породят глобална криза. Не е необходимо те да се слеят в една единствена криза, за да станат опасни.

Четири едновременни кризи в гравитационния център на човешката геополитика са сами по себе си дестабилизиращи. Но ако те започнат да се сливат и да взаимодействат помежду си, рисковете биха били многобройни. Възпирането на всяка една от тях сама по себе си би било обезкуражаваща задача. А управлението на кризи, които са взаимно свързани, би подложило на изпитание пределите на кризисния мениджмънт.

Тези четири кризи вече си взаимодействат до известна степен. Тази в ЕС се пресича с паралелния въпрос за Украйна и отношенията на Европа с Русия. Кризата в Близкия изток се пресича с европейските притеснения за управлението на имиграционния поток, както и с балансирането на отношенията с европейската мюсюлманска общност. Руснаците поддържаха връзки със Сирия и изиграха значителна роля в последните преговори с Иран. В допълнение има потенциално пресичане на кризи в Чечения и Дагестан. Руснаците и китайците напредват в разговорите относно военното и икономическото сътрудничество. Нито едно от тези взаимодействия не заплашва да разруши регионалните граници. Нито едно не е особено сериозно. Нито едно не се е превърнало в нещо като невъобразима междурегионална криза.

Разположена в центъра на тези кризисни зони е една страна, която допреди няколко години поддържаше политика на „нулеви проблеми” със съседите. Днес обаче цялата периферия на Турция е в пламъци. На юг се водят сражения в Сирия и Ирак. На север се водят сражения в Украйна и ситуацията в Черно море става все по-напрегната. На запад Гърция е в дълбока криза (заедно с ЕС), а тя е и исторически противник на Турция. Средиземноморският регион се поуспокои, но ситуацията в Кипър не е напълно разрешена и напрежението с Израел може и да е утихнало, но не е изчезнало. Накъдето и да се обърне Турция, все има проблеми. А и което е по-важно - има три региона в Евразия, с които тя граничи: Европа, Близкият изток и бившият Съветски съюз.

В миналото изтъкнах две неща. Първото беше, че Турция е нововъзникваща регионална сила,  нещо, което в крайна сметка може да я превърне в местна голяма сила. Второто нещо беше, че това е регион, който дори и след заника и разпадането на Османската империя в първата четвърт на ХХ век беше държан стабилен от външни сили. Решението на САЩ да изиграе второстепенна роля след дестабилизирането на Близкия изток, започнало с инвазията в Ирак през 2003 г., остави вакуум, който Турция ще бъде накрая принудена да запълни. Но тя не е готова да запълни този вакуум. Това създава ситуация, в която продължава процесът на балансиране на властта, по-специално между Турция, Иран и Саудитска Арабия.

Непосредствена опасност

Най-пропитата с насилие и най-непосредствена криза за Анкара е тази в района, простиращ се от Средиземно море до Иран и от Турция до Йемен. Основният проблем за Турция е, че Сирия и Ирак се превърнаха в граничещи едно с друго бойни полета, в които се сражават разнородни сили, в това число сунитски, шиитски и кюрдски елементи. Тези битки се водят във водовъртеж, затворен между четири регионални сили - Иран, Саудитска Арабия, Израел и Турция. Този четириъгълник логично възниква в бъркотията и конфликтите между тях.

Всяка регионална сила има различни стратегически интереси. Най-важният интерес на Иран е оцеляването на ислямската република в сегашния й вид и гарантирането, че една агресивна сунитска система няма да се появи в Ирак, за да повтори ситуацията, пред която беше изправен Техеран по времето на Саддам Хюсеин. Стратегията на страната е да подкрепя антисунитските сили в региона – това варира от насърчаване на „Хизбула“ в Ливан до подкрепяне на алауитското малцинство на власт в Сирия, оглавявано - за момента от Башар Асад, и подпомагане на иракската армия, която е контролирана от шиити и шиитски милиции.

САЩ гледат на Иран като на държава, споделяща за момента американските интереси, тъй като и двете страни се противопоставят на „Ислямска държава“ и Техеран има важно значение, когато става дума за борба с ислямистката организация. Действителността на място направи този въпрос най-важен в отношенията между Иран и САЩ, които неотдавна сключиха споразумение за иранската ядрена програма.
Саудитска Арабия възприема Иран като основен враг. За Рияд обаче и „Ислямска държава“ е заплаха, но в същото време саудитците се страхуват, че един Ирак и една Сирия, доминирани от Иран, могат да бъдат екзистенциална заплаха за управляващата династия Ал Сауд.

Те гледат на събитията в Йемен от същата перспектива. В този контекст Рияд смята, че има общ интерес с Израел за възпиране на бойците “маши” на Иран, както и на „Ислямска държава“. Не е ясно кого точно подкрепят саудитците в Сирия и Ирак, но кралството няма друг избор, освен да играе една тактическа и опортюнистична игра.

Израелците са в сходна позиция като саудитците. Те се противопоставят на иранците, но тяхната основна грижа е да се уверят, че хашемитите в Йордания няма да изгубят контрол върху страната и да отворят вратата на „Ислямска държава“ към настъпване към река Йордан. Йордания изглежда стабилна за момента и Израел и саудитците гледат на това като на основна точка в тяхното сътрудничество. В същото време Израел чака да види какво ще се случи в Сирия. Асад не е приятел на израелците, но един слаб Асад е по-добре за тях, отколкото едно силно управление на Ислямска държава.

Настоящата ситуация в Сирия задоволява Израел, защото гражданската война ограничава непосредствените заплахи. Но самият конфликт е извън контрол и рискът е в това, че някой ще победи. Израел трябва да подкрепя Асад и това го поставя до известна степен на страната на Иран, въпреки че Израел действа заедно със сунитски играчи като Саудитска Арабия, за да възпре бойците “маши” на Иран в регионалните въоръжени конфликти. Парадоксите са много.

В този контекст турците отказаха да поемат ясен ангажимент както към традиционните си съюзници на Запад, така и към новите си потенциални политически съюзници. Донякъде това е така, защото нито един ангажимент - с изключение на иранския - не е ясен и необратим, и отчасти защото турците не трябва да поемат ангажимент, освен ако не го искат. Те са дълбоко против режима на Асад в Сирия и по пътя на логиката би трябвало да подкрепят Ислямска държава, която е също против сирийския режим.

Както казах и преди, има безкрайни слухове в региона, че турците покровителстват и подпомагат „Ислямска държава“. На тях от Босфора отвръщат в последните седмици с видими и сериозни удари срещу джихадистите, засилвайки значително контрола и дейностите си по границата и извършвайки широкомащабни въздушни нападения. Турците знаят, че бунтовниците, независимо от това какви са конфронтационните отношения между тях, могат да се превърнат от предимно арабска платформа в заплаха за страната им.
Има хора, които казват, че турците гледат на „Ислямска държава“ като на оправдание за турска намеса в Сирия. Слабото място на този аргумент е, че вече има предостатъчно оправдание, което Анкара отклонява, макар че подходът й към „Ислямска държава“ става по-агресивен.

Това показва и колко са сложни отношенията на Турция със САЩ, които официално са неин голям съюзник. През 2003 г. турците отказаха да позволят на американските сили да нахлуят в Ирак откъм Турция. Оттогава отношенията със САЩ бяха сложни и смутни. Турция постави въпроса за американска помощ за разгромяване на Башар Асад като условие за по-голямо сътрудничество в Сирия. Вашингтон, обезпокоен от установяването на управление на „Ислямска държава” в Сирия и хранещ малко доверие, че онова бунтовническо движение, което различно от „Ислямска държава”, може да се окаже дълготрайна алтернатива, отказа да приеме условието на Турция. И макар че турците сега позволяват използването до известна степен на военновъздушната база на НАТО в Инджирлик за операции срещу „Ислямска държава“, те все пак не са поели някакъв по-общ ангажимент. Нито пък сътрудничат трайно със сунитската Саудитска Арабия.

Турският проблем се състои в това, че няма действия, които да не са свързани с риск за страната. Анкара има на хартия голяма армия, но тази армия няма опит в битки, освен опита, натрупан в 30-годишния бунт в югоизточната част на страната. Турция също така видя резултата от намесата на американските конвенционални сили в региона и не иска да бъде изложена на същия риск. Съществуват и някои вътрешни съображения.

Турция е разделена между светски и ислямски фракции. Светските фракции подозират ислямските фракции, че тайно са застанали на страната на радикалния ислям, и са източник на много от слуховете в тази насока. Управляващата, доминирана от сунити, Партия на справедливостта и развитието беше сериозно отслабена на последните избори. Нейната способност да извърши единствената атака, която иска - атаката за свалянето на Башар Асад - би изглеждала като религиозна война в очите на привържениците на светската държава и няма да бъде подкрепена от партийния електорат.

Това ще доведе до пукнатини, които могат да свалят партията от власт. Нападение срещу сунити, колкото и радикални да са те, ще усложни отношенията с бунтовническите фракции в Северна Сирия, които турците вече спонсорират. Това крие също така риска като реакция на нападението да бъдат съживени антитурските настроения в една съседна на Турция арабска страна, която си спомня турското управление отпреди само един век.
Поради тази причина Анкара, която е все по-променлива - за което говори неотдавнашното съгласие да позволи на американски безпилотни самолети „Предътър” да летят от Инджирлик - е ограничена в действията си, да не казваме дори парализирана.

От стратегическа гледна точка, както изглежда, има повече рискове, отколкото ползи. Позицията на Турция прилича на тази на Израел - гледай, чакай и се надявай, че няма да се налага да правиш каквото и да е. От политическа гледна точка няма твърда основа за подкрепа както на директна намеса, така и за предоставяне на подкрепа за американските въздушни удари.

Най-лошият сценарий за Турция би бил създаването на независима кюрдска република в Сирия и Ирак. Подобно нещо би породило възторг у кюрдите в Югоизточна Турция и независимо от настоящите споразумения, може да дестабилизира всичко. Това е едно от нещата, което може да накара Турция да действа. Но историята е показала, че САЩ до известна степен могат да влияят на кюрдите в Ирак, а също и в Сирия.

И въпреки че това влияние може и да е преувеличено и че Вашингтон е зависим от кюрдските пешмерга, осигуряващи сухопътна подкрепа в битката му по въздух срещу „Ислямска държава“, то все пак е важен фактор. Ако ситуацията излезе от контрол, то Анкара ще очаква от САЩ да контролират ситуацията. И ако Вашингтон пожелае и съумее да стори това и поиска нещо в замяна, то цената би била турска подкрепа за американските операции в региона. Турците ще трябва да платят тази цена или да рискуват интервенция. Това е средството, чрез което може да се осигури ангажимент от страна на Анкара.
Продължава в следващия брой


Турската отбранителна линия край границата й със Сирия, заснета от сателит на 26 юли Снимка: агенция „Стратфор“

В категории: Международна политика , Горещи новини

3
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
3
прчел по интернет.вие преценит
23.08.2015 06:32:04
0
0
ЕС Е КАТО КОЛХОЗ/ТКЗС/ НА КОЙТО ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ И ПАРТ.СЕКРЕТАРИ НЕ СА ЕВРОПЕЙЦИТЕ А ОНЕЗИ КОИТО КОМАНДВАТ СВЕТА СЕГА.УМНИТЕ ЗНАЯТ КОИ СА.
2
trader james bond Nr005550077
22.08.2015 15:44:55
0
0
AMI KOMENTARA ZASLUSHAVA OZENKA MESHDU 4 I 5 PO SLALATA NA RICHTER I NA USHITELITE V GIMNASIITE .S DOBAVKA SHE E DOBRE BALGARIA DA VAVEDE SHWEJZARSKATA
VOENNA DOKTRINA ZA OTBRANA I DA PODSILI VATRESHNITE SUHOPATNITE VOJSKI I JANDARMERIATA I DA SI PORASHA DESETKI HELIKOPTERI ZA MULTIFUNKZII . TOVA BI BILO NAJ EVTINIA PODSIGURITELEN PLAN ZA VSJAKAKVI VASMOSHNI SABITIA OT NE MNOGO VASHEN ZA STRANATA HARAKTER I DA SE VAVEDE VOENNO OBUSHENIE V USHILISHTA I UNIVERSITETI OT PO NJAKOLKO SHASA SEDMISHNO A NA GRASHDANITE DA SE RASJASNI KAK TRJABVA DA DEJSTVAT PRI ISVANREDNI SITUAZII MOSHE I S LISTOVKI S KRATKO OPISANIE NA VASMOSHNI SABITIA I KAK DA SE DARSHIM I KAKVO DA PREDPRIEMEM
MOSHE DA SE PRIVLEKAT I PENSIONIRANI I SAKRATENI BIVSHI POLIZAI I VOENNI
KOITO DA DAVAT NA GRASHDANITE USTNI I PISMENI INSTRUKZII ZA VASMOSHNI SZENARII NO BES DA PANIKJOSVAT GRASHDANITE A DA POKASVAT FILMI I DIAPOSITIVI I DRUGI MATERIALI ZA SABITIA PO SVETA TAJ KATO I NASHI BALGARSKI GRASHDANI PATUVAT PO SVETA
1
историк о дух и знание -непарт
22.08.2015 06:31:47
0
0
ЗА В,СИМИОНОВ И МАКЕТО.ТУРЦИТЕ НА АЛКАНИТЕ НЕ СА ТУРЦИ ПО КРЪВ И ГЕН А ТРАКИ И МЕСТНИТЕНАРОДИ ПРИЕЛИ ИСЛЯМА НАСИЛСТВЕНО.ПО СЕГАШНИТН ИСЗСЛЕДВАНИ ПОЛОВИНАТА ОТ ГЕНА НА БЪЛГАРИТЕ /СИГУРНО И ДРУГИТЕ/ СА С ТРАКИИСКИ ГЕН.ТРАКИТЕ СА НА БАЛКАНИТЕ ОТ ХИЛЯДОЛЕТИЯ.ТЕ СА НЙ ВЕЛИКАТА НАЦИЯ В ЕВРОПА/КАКВОТО СА СЪЗДАЛИ /ВИЖТЕ В МУЗЕЙИТЕ /СЕГА НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ГО СЪЗДАДЕ /ОСОБЕННО ЗАТНИТЕ-КАКВА ТЕХНОЛОГИЯ СА ИМАЛИ ТОГАВА.СЕГА ДА СИ СКСАМЕ ГЪЩА НЕ МОЖЕМ ДА НАПРАВИМ.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки