Идва Секновение – един от най-опасните дни през годината
Икона на св. Йоан Кръстител, Държавен музей по история на религиите, Санкт Петербург
28 Август 2015, Петък
В този ден лятото се „сече“ и се обръща на есен
Автор: Христина Митева
На 29 август всяка календарна година се празнува за втори път Отсичането на главата на св. Йоан Кръстител в българските земи. Нарича се още Йоан-Коприван, защото главата била хвърлена в копривата след отсичането й, или още Секновение, което означава Обсичане.
Вярва се, че на този ден се сече лятото, а денят и нощта се обсичат, за да станат равни, след което започват дългите нощи.
Времето застудява, никой не бива вече да се къпе в реките, защото ще се пресече, ще се преохлади и разболее. Змиите и гущерите се скриват в леговищата си в земята, прибират се и злите демони като змейове, самодиви, нави, еринии.
Секновение е един от най-страшните и опасни дни през годината. Затова през нощта се палят огньове за предпазване от злите сили и яростта им. Те трябва да се приберат и укрият от студовете.
През деня не се работи, не се пие вино, не се ядат плодове с червен цвят. Тъкмо от Секновение започва брането на диви плодове като дренки, кърски круши – дребници, трънкосливки, шипки и т. н.
С отбелязването на Отсичането на главата на св. Йоан Кръстител идва краят на лятото – то се пресича и се обръща за есен. Времето става подходящо за беленки, седенки, женитби, гроздобер, оран и сеитба на „зимницата“ – пшеницата. Това е границата между двата годишни сезона и се отбелязва с палене на ритуален, пречистващ огън.
В този ден не се дава нищо назаем и нищо не се изнася от къщата, за да се запази имането в дома.
Този празник обединява народния, езически и църковния празници. Християните имат няколко дни, в които се почита Йоан Кръстител: Еньовден – в който се е родил; Йордановден – когато кръщава Спасителя, и Секновение – когато му отсичат главата, за да спре да изобличава грешниците.
Така през годината се събират цели три празника. В тях се изпълняват най-важните и най-святите обреди в християнската митология, в прехода от езичеството към нея.
„На свети Иоан, Предтечата на нашия Господ и Спасител Иисус Христос, подобавало да предвари както рождението на Господа, така и със смъртта си Неговата смърт. И както на земята той проповядвал за пришествието на Господа, като казвал: след мене иде по-силният от мене, така и на пребиваващите в ада души на светите праотци трябвало да възвести, че в света вече се е явил очакваният Месия.
Подобно на нашия Господ Иисус Христос, Който пострадал заради греховете на човеците, и Неговият Предтеча загинал със страдалческа смърт поради беззаконието на Ирод...“
Из „Жития на светиите“
„Жития на светиите“, преведени от Чети-минеите“ на св. Димитрий Ростовски