Първият стопанин на търновската Алма матер


Първият стопанин на търновската Алма матер
проф. Александър Бурмов
10 Септември 2015, Четвъртък


На 3 септември се навършиха 50 години от смъртта на проф. Александър Бурмов – основател и пръв ректор на Великотърновския университет.



Завършил съм първия випуск на това висше учебно заведение. Тогава не се изписваше „Свети, свети“ и вузът атеистично се наричаше само Висш педагогически институт „Братя Кирил и Методий“.

Помня професора от срещите, които имаше с нас, студентите, по разни текущи поводи. За съжаление, не можахме много да слушаме неговите майсторски лекции по история, защото той просто летеше със задачите и трудностите, които валяха в новоизлюпената Алма матер. Всъщност Бурмов бе станал ректор на института още през неучебната 1962 г., нагърбил се с огромната работа по материалната база, изграждането на структурата, учебните дисциплини, програми, планове, както и осигуряването на преподавателския състав.

И сега го виждам в спомените си като преди 52 години – нисичък, динамичен, оперативно всеотдаен в много посоки. Имаше някакъв дефект в лявото око, но той не го обезобразяваше, а му придаваше общо излъчване на иронична благосклонна мъдрост. В онези времена и ние, студентите, се чувствахме като пионери – първозаселници. В почивните дни правехме бригади в района на института – чистехме, подреждахме и т. н.

Лично аз съм му благодарен, че тогава, само 19 години след 9 септември 1944 г., той ни осигури като редовни и приходящи преподаватели едни от най-големите имена на литературознанието, езикознанието, историята и изобразителното изкуство. Някои от тях бяха започнали научната си кариера преди тоталитаризма. Мина половин век и не мога да бъда съвсем точен с техните звания, научни титли, членства в академии и т.н. Не мога и да ги изброя всички, но няма да забравя проф. Александър Пешев, преподавател по една от любимите ми дисциплини – западноевропейската литература. Завинаги съм запомнил думите му, че всяка злина, ако може, трябва да се разполовява.

А какво още да се каже за самия проф. Александър Бурмов? Роден в славното търновско село Бяла Черква, историк по всестранно призвание, завършил славянска филология и история в Софийския университет, специализирал във Виена през 1940-1941 г., доцент в Скопския университет, когато за малко сме си върнали Македония, член-кореспондент на БАН, завеждащ катедра по българска история в Софийския университет и т. н. Който се е занимавал сериозно с Възраждането, не може да мине без неговия значителен принос.

През целия си живот той проявява научен интерес и към художественото творчество на Г. С. Раковски, Любен Каравелов, Христо Ботев и др. Под негова редакция излизат съчиненията на Ботев, както и фейлетоните му във в. „Свобода“ и „Независимост“ под рубриката „Знаеш ли ти кои сме?“. Той е редактор и на поредица томове с архивни материали за положението на българите под турско иго, за Априлското въстание, за Руско – турската освободителна война.

Малко изненадващо, но първото печатно произведение на Александър Бурмов е сборникът с разкази „Буря“, издаден във Варна през 1929 г. Основните му научни студии са: „История на България по време на Шишмановци“, „Славянските нападения срещу Солун, чудесата на Свети Димитър и тяхната хронология“, „Българското национално революционно движение и българската емигрантска буржоазия през 1867 – 1869 г.“, „Таен централен български комитет“ и др. Професорът е основател и главен редактор на списание „Исторически преглед“ до смъртта си.

Жалко за науката и националния дух е, че създателят и първият стопанин на най-големия  извънстоличен хуманитарен ВУЗ си отиде твърде рано – на 3 септември 1965 г., едва на 54 години. Но макар и несправедливо позабравен, завинаги си остава неизменен духовен баща и наставник на всеки нов випуск студенти във Великотърновския университет.

Тодор Бакърджиев,
Русе


В категории: Горещи новини , Трибуна

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки