Пъстра палитра с новини от света


Пъстра палитра  с новини от света
Елизабет ІІ
11 Септември 2015, Петък


Дълголетие, работохолизъм, шпионски игри и инфекции разнообразяват информационния поток


Елизабет ІІ постави нов рекорд на короната

Точно на сакралната за България дата 9 септември, в 17,30 ч. местно време британската кралица Елизабет ІІ постави рекорд като най-дълго управлявалия монарх в историята на Великобритания. Нейно Величество би досегашното първенство на прабаба си Виктория, която е била на трона в продължение на 63 години и 7 месеца.
Елизабет Александра Мери, каквото е пълното име на вече 89-годишната кралица, наследява британския престол на 6 февруари 1952 г. след смъртта на баща си Джордж VІ, като официалната й коронация се състои през следващата година. Церемонията е сред първите големи обществени събития, предавани по телевизията във Великобритания.

Анкета на телевизия „Скай нюз“, проведена сред повече от 1000 зрители, показва, че зад вечното запазване на монархията в Обединеното кралство застават 70% от британците. 73 на сто от тях заявяват, че монархическият институт е неделима част от британската култура. 58 процента вярват повече на кралицата, отколкото на мнозинството политици. Едва според 21% монархията е напразно харчене на пари, като 61 процента не са съгласни с това твърдение. Също 61 процента са на мнение, че короната все още има важна роля за функционирането на британската държава.


Ебола отново напомни за себе си в Сиера Леоне

В Сиера Леоне отново са регистрирани случаи на заразяване с Ебола. Засега те са само четири и се локализирани в малко селце в северния район на страната Камбия. Засегнатите от треската са роднини, които са се грижили за починалата в края на миналия месец местна жена, предаде „Асошиейтед прес“.
По думите на шефа на националния център за борба с Ебола Пало Конте, семейството не е информирало медиците за болната.

Припомняме, че в края на август властите в Сиера Леоне обявиха, че от болницата е изписан последният пациент, при когото е било диагностицирано заболяването. Към този момент в западноафриканската страна не е имало повече регистрирани преносители на инфекцията. Но независимо от оптимистичните прогнози, тамошните специалисти не изключваха възвръщането на вируса. „Работата още е далече от своя край“ – съобщи тогава директорът на специализирания център за борба с Ебола Оби Сисей, който окачестви вероятността за появата на нови инфектирани като достатъчно висока.

Ситуацията се усложнява от това, че в столицата Фригтаун във връзка с обявения успех при „преодоляването“ на епидемията бяха закрити всички карантинни пунктове, където бяха настанявани заразените. Инкубационният период, в който следва да се прояви инфекцията, е 21 дни. В настоящия момент местните власти се опасяват, че контактувалите с новите инфектирани от вируса все още не са проявили симптомите, което затруднява по-нататъшната борба с разпространението на Ебола.


„Гугъл“, „Майкрософт“ и „Епъл“ отрязаха искане на ФБР

Компаниите „Гугъл“, „Майкрософт“ и „Епъл“ отказаха на американските власти достъп до интернет активността на потребителите си. С подобно искане към IT компаниите редовно се обръщат министерството на правосъдието на САЩ и ФБР, съобщи в сряда „Ню Йорк таймс“.

Последният случай е от лятото, когато правосъдното ведомство поиска от „Епъл“ изпратените чрез айфон имейли на заподозрени в разпространение на наркотици и контрабанда на оръжие. От компютърния гигант обаче отвърнали, че съобщенията са кодирани и не могат да им предоставят исканата информация.

След този и няколко други подобни случаи ФБР и Министерството на правосъдието оповестиха намеренията си да решат въпроса с „Епъл“ в съда. Но засега отлагат прилагането на този вариант. Но пък в съдебна зала влезе искът на правосъдното министерство към „Майкрософт“, откъдето са им отказали достъп до електронните пощи на заподозрени в наркотърговия.

Изданието отбелязва, че чиновниците в това ведомство и сътрудниците на ФБР са недоволни от това, че Белият дом не се намесва в конфликта и не принуждава компаниите да осигурят достъп до кореспонденцията на потребителите си.


Защо американците не желаят да излизат в отпуск

Миналата година в САЩ бе поставен своеобразен нов рекорд – броят на неизползваните дни отпуск там достигна връх от 40 години насам. Изследователи от Оксфорд са установили, че неизползваната почивка е в размер на около 169 милиона дни, равняващи се на 52,4 милиарда долара пропуснати ползи.

Причината не се крие в това, че американците не искат почивка, а в това, че се страхуват да си я вземат, отбелязва британският вестник „Гардиън“. Четирима на всеки 10 американци не използват всичките си почивни дни. В момента средно на всеки американски служител „изгарят“ годишно по около 5 дни платен отпуск.

Според застрахователната компания „Алианц глобал асистънс“ 56% от американците или около 135 млн. души не са ползвали отпуската си през миналата година. Американската асоциация по пътуванията е установила, че 28% от служителите не са излизали в отпуск, за да не бъдат сметнати за кръшкачи. Други 40% се страхували от тоновете работа, която ще ги чака, когато се върнат от почивка. Дори и да излязат в почивка, повечето служители поддържат постоянна връзка с колегите си, тъй като се чувстват виновни за това, че на останалите на работното си място им се струпват твърде много ангажименти.

Спад в почивките се наблюдава дори и в компании от ново поколение, които предлагат неограничен брой почивни дни на служителите си. Така например технологичната фирма Evernote въведе подобна програма за неограничена ваканция през 2012 г. и предложи на работещите в нея по 1000 долара на година, ако си вземат отпуск и отпътуват далеч от дома си. На следващата 2013 г. обаче стана ясно, че главният изпълнителен директор на компанията Фил Либин, въвел въпросната програма, не е излизал в отпуск от година, което красноречиво показва, че пословичният работохолизъм на американците е непреодолим.


В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки