Наистина е много тъжно, когато на поредната си проява, организирана с месеци, борците срещу мафията са по-малко от три джипа с борчета Снимки: Сайт на омбудсмана, bTv
„Недоволните“ от избора на Мая Манолова се преброиха пред офиса на омбудсмана
Автор: Ани Петрова
От 20 октомври България и гражданите й си имат нов омбудсман. Мая Манолова пое щафетата от Константин Пенчев и встъпвайки официално в длъжност, огласи разбирането си, че омбудсманът е „последната надежда за справедливост на обикновения българин“.
Каза го по време на семплата церемония, в новия си по-скоро мизерен, отколкото семпъл кабинет, няколко етажа над транспарантите и лозунгите на един минорен и поради това тих протест срещу личността на новия омбудсман.
Вероятно само протестиращите си спомнят с колко голяма кошница тръгнаха да борят статуквото като цяло и Мая Манолова в частност, след като парламентът с доста голяма разлика (129:82 гласа) предпочете за омбудсман дългогодишния фронтмен на БСП (нищо, че е дама) пред Константин Пенчев, чиято кандидатура бе издигната в последния момент от Реформаторския блок.
Имаше митинг пред парламента срещу избора на Манолова и дори призиви да се разпусне това Народно събрание и да се върви към нови избори.
Всъщност призивът беше един и си имаше автор – „Протестна мрежа”. Забравената вече танцова формация #ДАНСwithme демонстрира хиперактивност, чийто пик бе вечерен митинг пред Съдебната палата, върху чиято фасада се появи лазерно проектиран надпис #Оставка.
На свой ред платеното политическо яйцеснасяне роди декларация, в която присъстваха 7 изсмукани от пръстите причини за разпускане на Народното събрание. Както вече стана дума, една от тези причини бе изборът на Манолова за омбудсман.
Още тогава, в края на юли и началото на август се роди и нова група във „Фейсбук” – „Не Искам Мая Манолова За Омбудсман”. И понеже живеем в страната на протестите и контрапротестите – последва създаването на група „Ние подкрепяме Мая Манолова за омбудсман”.
Що се отнася до статистиката, която предлага социалната мрежа – числата са категорично в полза на не-искащите: 4 349 срещу 1 993.
И въпреки периодичното подклаждане на огъня и напомнянето за протеста на 20 октомври, пред сградата на столичната ул. „Джордж Вашингтон” 22 се събраха твърде малко протестиращи: повече от плеяда, но определено по-малко от дузина.
Така предварително приготвените транспаранти се оказаха повече от ръцете, нужни за издигането им. Основният текст гласеше „Омбудсрам”, но голям зелен транспарант обясняваше, че митингуващите протестират срещу мафията.
В този ред на мисли, наистина е много тъжно, когато на поредната си проява, организирана с месеци, борците срещу мафията са по-малко от три джипа с борчета.
Между другото, знаейки за организираните в социалните мрежи протести срещу избирането й на този пост, Мая Манолова дойде цели 2 часа по-рано от времето, в което трябваше да започне официалната церемония по встъпването в длъжност и приемането на поста от досегашния омбудсман Константин Пенчев. Е, и протестиращите бяха подранили в достатъчна степен.
Омбудсманът е последната надежда за справедливост на обикновения българин. С това разбиране встъпвам днес в длъжност, каза Мая Манолова. Освен това бившата социалистка (Манолова напусна партията, както го изисква новата й длъжност) декларира намерението си да принуждава институциите, държавата и бюрократите да работят за всеки човек.
Тя подчерта, че за нея е чест да бъде третият омбудсман и отбеляза, че Гиньо Ганев е положил основите на институцията, а Константин Пенчев я е развил и й е придал солидност, значимости почтеност.
На свой ред Константин Пенчев каза, че той и Гиньо Ганев вече 10 години се опитват да докажат, че има смисъл от институцията на омбудсмана.
Бъдещият конституционен съдия допълни, че това е единствената институция в България, чието призвание е да защитава правата на хората и изрази убеденост, че Мая Манолова ще довърши усилията за утвърждаване на авторитета на омбудсмана.
Пенчев в прав текст отправи критика към сегашното Народно събрание, което всъщност предпочете Манолова пред него за омбудсман. По думите на досегашния обществен защитник бюджетът на институцията е орязан, защото не всички в парламента искат тя да е силна.
Скандиранията и освиркванията на улицата пред централата на омбудсмана не престанаха и по време на церемонията. Мнозина смятат, че изборът на Манолова е резултат от сделка между ГЕРБ и БСП като отплата за подкрепения ремонт на Конституцията. Което, разбира се, се отрича от всички, които биха могли да имат участие в подобна сделка.
В деня на встъпването си в длъжност като омбудсман Манолова без никакъв драматизъм размени някое и друго изречение с протестиращите, които също като всички останали българи, могат някой ден да й станат клиентела.
Нямаше изненада и в констатацията на новия обществен защитник, че май няма да получи обичайните 100 дни за адаптиране към новата позиция.
Всъщност заради яркото си присъствие в ПГ на БСП от години насам Мая Манолова тепърва ще трябва да доказва, че освен борец на партийния фронт може да бъде и „последна надежда за справедливост на обикновения българин”. Ако успее, може би институцията „омбудсман” ще се оттласне от дъното на общественото доверие, където битува заедно с парламента и съдебната система. В противен случай ще остане част от проблемите, а не оръдие за решаването им…