У нас авторите взимат 6 пъти по-малко от средното за Европа
12 Ноември 2015, Четвъртък
България продължава да неглижира авторите в сферата на музикалната и аудиовизуалната индустрия.
Този извод направи Сдружението на композитори и автори „Музикаутор“, след като излезе докладът на Световната организация за авторско право CISAC за събраните авторски възнаграждения през 2014 г.
Едва 0,0079% от БВП се отделят в България за авторите на музика и филми. Този процент за всички страни в Европа е 0,049%, сочи докладът. В реално отношение дружествата за колективно управление на права са събрали почти 3,32 млн. евро на фона на общо 4,868 млрд. евро за страните на континента. В световен мащаб България не присъства в класациите на CISAC, тъй като е сред държавите, които събират средно 0,014% от БВП.
От данните става ясно, че у нас се отделя шест пъти по-малко за авторски възнаграждения като дял от БВП спрямо всички страни в Европа, а изчислени на глава от населението, авторските възнаграждения са с 12 пъти по-ниски стойности. Ако в България се събират по 0,46 евро на глава от населението, то за европейските държави средната стойност е 5,49 евро.
Творческата индустрия генерира над 4,5% от БВП на Европейския съюз, но за съжаление България няма особен принос за това. Напротив – оценката за нивото на спазване интелектуалната собственост в страната ни е негативна. Това е причината от 2013 г. насам нашата държава да бъде включена в т.нар. „Черен списък 301“ на Американския търговски представител, тъй като дефицитът в закрилата на правоносителите е недобър сигнал за потенциалните инвеститори в страната ни.
Заедно с Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и Профон, „Музикаутор“ внесе в Министерство на културата предложения за промени в Закона за авторското право и сродните му права, които бяха подкрепени от CISAC. С тях се цели синхронизирането на законовите регламенти с бизнес реалностите.
Въпреки това сдружението разчита на самосъзнанието на бизнеса, който има законово задължение да възмездява авторите, чиито произведения използва. Това е така, тъй като стимулирането на музикалната и аудиовизуалната индустрия е ключово и за развитието на други икономически сектори, които заедно биха довели до по-висока добавена стойност на българската икономика.