Край морето тази есен бродят... нестинари


Край морето тази есен бродят... нестинари
Архивни фотоси разкриват всички моменти от обредността на танца върху огъня
15 Ноември 2015, Неделя


Насред есенната жарава, подпалена от падащите жълно-оранжеви листа, в Морската градина на Бургас бродят нестинари.

Автор: Диана Славчева Снимки: Авторът

Необичайно е. Знаем, че те играят по 21 май/3 юни – в деня, в който православната ни църква чества св. св. Константин и Елена. Вярно, има и такива – да ги наречем балкантуристки играчи, които притичват през тлеещите въглени, напалени край някое курортно заведение или пък на селски панаир в Странджанския край.
Но късната есен е твърде неочакван сезон за среща с тази огнена магия. И все пак е възможно, макар и в изложбеното пространство на една от залите на експо център „Флора“ в морския град, където преди дни бе открита изложбата „Нестинарството –  българската магия с огнена жарава“, която ще може да бъде разгледана чак до 16 декември.

Уникалните фотоси отпреди половин век, които посрещат посетителите, разкриват тайните на древния обичай, съхранен до ден днешен единствено у нас, и то изключително на територията на мистичната Странджа планина.
Кой ли не се е захласвал по омагьосващия танц на загадъчните нестинари, кършещи снага в ритуалните стъпки с боси нозе върху проблясващите в мрака живи въглени, държейки икона в ръцете си?! Но колцина са тези, на които са известни всички предшестващи тайнства и обреди, които се изпълняват преди да се навлезе в жарта.

Точно това разказват архивните кадри в експозицията, подредена от етнографите на РИМ-Бургас. Именно с проект на бургаския Регионален исторически музей нестинарството бе обявено през 2009 г. за живо културно наследство на ЮНЕСКО.
Автор на изложбата е покойната Цоня Дражева – дългогодишен директор на институцията. За този древен и загадъчен обред тя бе написала: „Там, където Черно море мие топлите хълмове на Странджа планина, и до ден днешен живеят старите обичаи, свързващи магическите ритуали с християнските традиции на местното население.

То продължава да ги практикува със същото преклонение и вяра в божествената сила на слънцето и огъня. Запазени единствено в тази част на България, тези феномени на сакралната култура се определят от изследователите като следи от древното тракийско/българско шаманство“.
В деня на св. св. Константин и Елена, когато се провеждат нестинарските игри, още в  ранни зори свещеникът освещава курбаните, наречени на двамата светии. След празничната литургия водачът на шествието, наричан „епитроп”, и икононосците изнасят свещените икони под съпровода на тъпан и гайда.

Празничното шествие се отправя към къщата на главната нестинарка и нейната столнина, както наричат параклиса, където става „обличането“ на иконите в празнични ризи, обшити със сребърни монети и накити. След като са взели благословията на главната нестинарка, всички участници в празника се отправят към свещения кладенец (наричан в Странджанско аязмо) на св. Константин.

Там иконите се оставят да починат на дървеното одърче, където са пазени от главната нестинарка, а после епитропът ги измива със светената вода от аязмото. Всички нестинари се хващат на хоро, което се завърта около извора, а по обед всички се прибират в селото.
В това време на мегдана пред църквата вече е накладена обредната жарава, за която се използват шест коли дърва! Тя се разстила в кръг с диаметър 8-10 м, около който по свечеряване пак се извива хоро.

„Под тежките, насечени звуци на ритуалния тъпан, нестинарите изпадат в особено екстатично състояние и нагазват върху жаравата боси. Подвиквайки силно и отсечено, те пресичат на кръст жаравата и после танцуват няколко минути с иконите в ръце, без да получат обгаряния“ – обяснява в писанията си Цоня Дражева.
Обикновено способността да се играе в огъня се предава по наследство и нестинари стават мъже и жени от едни и същи родове. Най-важна роля в тяхната общност има главната нестинарка, която заема това място в йерархията заради изключителната си религиозна екзалтация и способностите си на медиум. Затова хората я почитат като магически посредник между тях и божествената воля на светците, покровители за плодородието, здравето, войните и съдбата на семейството.

Нестинарският ритуал е най-запазен в странджанското село Българи. Оттам е и една от най-известните нестинарки Баба Злата, влизала в жаравата почти до последните си дни. Тя може да се види и на фотосите в изложбата, подредена в бургаския експо център „Флора“. По време на експозицията се прожектира и късометражен филм на БНТ, посветен на легендарната „огнена“ танцьорка, заснет преди 50 години.
Представени са и образци на женски народни носии на различни етнографски групи от Бургаски регион.


Народни носии на различните етнографски групи от Бургаския регион допълват експонатите в изложбата

В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки