Много често краката и ръцете ми са студени и в топло помещение, въпреки че съм добре обут и облечен.
Има ли изпитан народен лек за това състояние?
Васил Василев,
София
Според Петър Дънов и Петър Димков това състояние може да е резултат от смущения в обмяната на веществата, преживяван стрес, лоша хигиена на краката, носене на тесни обувки и чорапи, малокръвие, болно сърце, плоско стъпало и др. Страдащите от студени крака често ходят по малка нужда.
Общото лечение се състои в това да се усили кръвообращението. За целта болният 1-2 вечери подред да си направи топла клизма (38°С), най-добре с чай от лайка.
Седмично веднъж да се прави парна баня на краката, след препотяването последвана от фрикция на цялото тяло с хладка вода и след нея от коремен компрес с отвара от трина.
Всекидневно сутрин след ставане, ако краката са студени, да им се прави сух четков масаж до над коленете, като се търкат с кесия или четка, потопени в студена вода (20°С). След това стъпалата се удрят с мокра студена кърпа няколко пъти.
Може да се прави и така: едната сутрин — удряне на стъпалата, другата сутрин — студено измиване. След обуването да се направят и 7-10 дълбоки вдишвания с бавно издишване, които да се повтарят преди обяд и вечер.
На обяд преди ядене лятно време да се прави слънчева баня на цялото тяло за 20-30 мин., последвана от поливане със слънчева вода или от речна (морска) баня. Вечер преди лягане през ден е полезна парната баня на стъпалата (ръцете), последвана от коремен компрес, натопен в хладка отвара от трина. Едновременно се обуват мокри чорапи, натопени в хладък оцет и вода по равни части.
Необходими са и ежедневни разходки – най-малко за 2 часа, а ако времето и условията позволяват – да се ходи бос, което е отлично средство за каляване и затопляне на краката. Това може да се практикува и в стаята.
Трябва да се носят широки обувки и чорапи от тънка мека вълна. Полезни са и гимнастическите упражнения — навеждане на тялото и изпъване на пръстите на краката, последвани от дълбоко дишане.
Не трябва никога да се ляга със студени крака. Добре е те да се загреят с топла тухла, шише с топла вода или като се търкат със суха четка. Зимно време да се посипват чорапите и ръкавиците отвътре с малко смлян синап — държи топло.
Вътрешно – да се пие чай от горчивче - 1 с.л. се попарва с 500 г вряла вода, кисне 1 час и се прецежда. Пие се сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 к.ч.
Диетата включва лека, природосъобразна безмесна храна с повече плодове, орехи, зеленчуци, салати и черен хляб.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти