ЕК иска публично разследване на скандала „Яневагейт“
27 Ноември 2015, Петък
Тъкмо поредният скандал в съдебната ни система, известен под името „Яневагейт“, беше напът кротко да отшуми и всичко по нашенски пак да си бъде скрито-покрито,
Автор: Огнян Марков
когато стана ясна позицията на Европейската комисия по него. Тя бе оповестена в отговор на въпроса на информационно-аналитичния сайт „Медиапул“ дали все пак не е редно разследването на изтеклите записи на разговорите между бившата председателка на Софийския градски съд Владимира Янева и съдия Румяна Ченалова да стане, след като главният прокурор временно се оттегли от поста си.
„Независима проверка на казуса може да се направи единствено ако тези, за които се твърди, че са замесени, бъдат изключени от участие в процеса", е категоричната препоръка, която отправя ЕК към родния политически и правен елит.
А замесените са и главният прокурор, и председателят на Върховния административен съд, и членове на Висшия съдебен съвет, а за капак - и премиерът Борисов.
Становището на ЕК обаче драстично се разминава с изявленията на главните действащи лица, според които въпросните записи били незаконни и поради това нямало как да бъдат разследвани. Единствено можело да се търси кой ги е направил и срещу него да се приложи цялата сила на закона.
Всичко това напомня за едни други записи отпреди няколко години, в които основните изпълнители бяха премиерът Борисов и шефът на митниците Ваньо Танов. Ставаше дума за това как трябва да бъде спасен родният бизнесмен Сашо Бирата, намерен впоследствие мъртъв в един от хотелите на Валентин Златев.
Скандалът напомня и за изчезналото тефтерче на Филип Златанов, в което подробно пишеше кой и как трябва да бъде „оправен“ или пък ударен. Както и за маса други не по-малко скандални изцепки на властимащите у нас, които така и не бяха разгледани никога по същество, въпреки оздравителна за демокрацията у нас нужда от това.
Сега обаче в подкрепа на усилията за разкриване на истината застава с целия си авторитет Европейската комисия и това като че ли намалява до минимум терена за маневриране на родните магистрати, свикнали вече със своята неприкосновеност и безнаказаност.
От ЕК отчитат като положителна стъпка, че ВСС е инициирал предварителни проверки по случая, но смятат, че това далеч не е достатъчно."Важно е тези разследвания да се извършват бързо и с гарантирана обективност, така че обществото да бъде убедено в тях“, пишат в отговора си от Брюксел. И добавят: "Без никакво съмнение всяка информация, която предполага, че независимостта на съдебната система е застрашена чрез търговия с влияние или по друг начин, трябва да бъде проверена незабавно и докрай."
Независимостта на съдебната система е ключов фактор за всяко демократично общество и ЕК отдавна, макар и без особен успех досега, се мъчи да набие това в дебелите глави на нашия политически елит. Остава да се види дали пък сега няма да успее.