Има много сфери, в които хората с увреждания могат да се развиват
04 Декември 2015, Петък
В България безработицата е около 10%, а сред хората с увреждания е 90 %, заяви в сряда пред журналисти председателят на сдружение „Интеграция“ Живко Томов.
Автор: Десант
На среща на тема „Професионалното ориентиране на младежи с увреждания“, проведена в Бургас, той обясни, че няма държавна статистика за това, колко хора с увреждания работят, но според неправителствени организации, това са 8-9 % от индивидите в трудоспособна възраст. Според него повечето от тях получават образованието си в области, в които трудно могат да се реализират, защото техният дефицит налага някакви ограничения. По неговите думи, това може да се реши чрез професионално консултиране и по-голямо внимание от страна на институциите. Той обаче е на мнение, че това ориентиране трябва да се случва по-рано, защото подготовката им изисква повече усилия. Затова е необходимо да има мултидисциплинарни екипи, които да се занимават с този проблем, категоричен е Томов.
Сред останалите проблеми, които председателят на сдружение „Интеграция“ очерта, са достъпната информационна и архитектурна среда. Проблем са и негативните нагласи в обществото спрямо хората с увреждания. „Не мога да кажа, че масовият български гражданин мрази тези хора, той просто не ги познава и няма представа за техния бит“, отбелязва Томов.
Според него децата с дефицити трябва да учат в масови училища, защото това е най-добрата среда за тях. Трябва да се събират конкретни данни и да се изучава по-активно чуждия опит. „Преди се считаше, че незрящите хора се развиват успешно в областта на юридическите науки, в областта на музиката също“, обясни той. Но днес информационните технологии също са сфера, в която успешно могат да се реализират незрящите хора.
В тази връзка Живко Томов даде за пример собствената си професия – кибернетик. „Имам повече от 20 години стаж като програмист. Така че това е възможно“, допълни той.