Г-н Москoв, слезте от Мерцедеса си и елате сред хората
Уважаеми г-н министър на здравеопазването,
Приветствам Вашите усилия за провеждане на поредната здравна реформа и се надявам тя да бъде успешно осъществена. Искам обаче да споделя някои мои съмнения, че това ще се случи.
Известно е, че България е на едно от първите места в Европа по броя на засегнатите от тежки, нелечими заболявания и съответно - с най-голяма смъртност. Веднага изниква въпросът: кои са причините за тези лоши резултати?
По-важните причини безспорно са социално-битовите усповия, трудовите условия, храненето, профилактиката на болестите и здравеопазването на хората в нашата страна.
Известно ли ви е, г-н Москов, колко домакинства, особено в малките населени места, са без бани, без тоалетни с течаща вода и без канализация? В нашата община Долна митрополия от 16 селища, канализация има само в два града.
Знаете ли при какви условия в селските дворове се отглеждат домашните животни за месо и млечни продукти? Хигиената на обществените места е лоша - околностите на селата са превърнати в сметища. Но друг избор на простосмъртните не се предоставя.
Сигурно не сте и чували, че по работните места в тази държава масово не се спазват елементрни изисквания за охрана на труда. В резултат на това четем непрекъснато по вестниците за злополуки с осакатяване и смъртни случаи на хора или пък за безвъзвратно увредени от професионални заболявания. И всичко това, за да се правят икономии от страна на работодателите. Които, стане ли инцидент, винаги се оказват невинни, а цялата отговорност я понася пострадалият работник. И, понеже е „виновен“, същата тази държава му отказва средства за лечение или обезщетение за нетрудоспособност.
Знаете ли, че ядем плодове и зеленчуци, третирани с различни пестициди. Използваме месо и млечни продукти от животни, хранени с ГМО фуражи. Фабрично приготвените закуски и сладкиши са пълни с Е-та (консерванти, оцветители, подсладители, овкусители и прочие). Тъпчем се с вредни храни, защото цените на другите, които вие слагате на трапезата си, не са по джоба ни.
И на фона на всичко това, каква здравна профилактика ни предлагате ви, г-н министър? Никаква!
Здравеопазването ни не е ефективно, въпреки проведените до сега реформи. След като лекарите станаха Еднолични тарговци, а здравните заведения - Търговски дружества, здравето на хората стана стока! За да оцелее в условията на пазарното стопанство, всеки търговец трябва да печели повече, за да може, след като си плати данъците, да инвестира в подобряване на своята дейност и да му останат пари да живее. Личните лекари (Еднолични търговци) са принудени да отварят кабинети в по две-три села, да работят по 12-13 часа на ден, да пътуват от място на място.
Превърнали са в подвижни аптеки собствените си автомобили, возят кашони с лекарства, защото в малките села не се откриват магазини за медикаменти, поради ниския оборот. Представете си как се лекуват стотиците болни хора, чакащи пред един такъв лекарски кабинет! Пациентите влизат по двама-трима, и докато примерно лекарят мери кръвното налягане на единия болен, другият се съблича за преглед - като на конвейер.
Да, здравно осигурените пациенти постигат известно лечение, но хората без здравни осигуровки и пенсионерите с малки пенсии не могат да плащат за частни прегледи и като се разболеят - умират самотни!
Надявам се г-н Министър, че изложените от мен мисли и поставените въпроси ще Ви бъдат полезни при провеждането на здравната реформа. Но преди всичко – не забравяйте, че тази реформа е за нас, данъкоплатците. Затова първо слезте от Мерцедеса си поне за ден и се огледайте, вижте как живеят простосмъртните поданици на тази държава и тогава реформирайте здравната система!