През пролетта на миналата година Патриотичният фронт настоя тази ограда да обхване цялата граница, а правителството се зае с реализацията на проекта
15 Януари 2016, Петък
Незабавно трябва да спре притокът на бежанци и докато не се реши въпросът с тях, други да не се приемат - „Дъблин“ не работи.
Това каза в сряда, по време на първия за годината блиц контрол в Народното събрание премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос каква е позицията на България за справедливото разпределяне на бежанците.
Както е известно, т. нар. Дъблински регламент от 2003 г. предвижда бежанците да бъдат връщани в страната от ЕС, където са регистрирани първоначално. Той не се изпълнява, а прилагането му би означавало експулсирането на стотици хиляди бежанци в Италия и Гърция.
Пред депутатите премиерът Борисов подчерта, че позицията на България винаги е била категорична, че не трябва да се правят само квоти, а незабавно да бъдат затворени и границите.
„Тези, които са влезли в Европа – да се интегрират, тези, които бягат от смъртта - да, но другите да бъдат връщани в родните им места”, каза министър-председателят.
Борисов заяви, че страната ни е подкрепила квотите, но и те няма да сработят. Той уточни, че тогава няма да трябва да се правят лагери, а затвори. По думите му, в Европа няма кой да ни каже какво точно и как ще стане.
Припомняме, че през септември 2015 г. в Брюксел бе взето решение за пропорционално разселване на 120 000 имигранти от Италия и Гърция. Според този квотен принцип на България се падна да приеме 2172 души. Желаещи да останат у нас обаче няма, а квотният принцип се оказа, че не работи никъде в Европа – до средата на ноември бяха разпределени едва стотина души за целия ЕС.
„Редица държави имат свой интерес, защитават го. Едни ги поканиха, само че други трябва да дават милиарди, за да ги издържат“, каза премиерът и допълни, че последните събития са показали, че тези маси ще бъдат интегрирани много трудно.
„Виждате и на нашата граница – това, което задържаме, са главно афганистански граждани. Много е трудно да интегрираш един такъв човек в една демокрация, където отношението към половете е различно от тяхното възпитание”, поясни министър-председателят.
Борисов добави още, че едно от добрите неща, което е направило предишното правителство, е оградата на границата. Тогава бяха опънати 31 км бодлива тел. През пролетта на миналата година Патриотичният фронт настоя тази ограда да обхване цялата граница, а правителството се зае с реализацията на проекта.
Покрай темата с бежанския поток премиерът обясни и как е реагирала България на опита на турски държавници, вкл. президента Ердоган и премера Давутоглу, да се месят във вътрешните работи на страната ни, търсейки от Борисов съдействие за решаване на проблемите на Лютви Местан в ДПС.
На 23-24 декември турският посланик беше извикан и му беше връчена нота в Министерство на външните работи, съобщи Бойко Борисов с изричното уточнение, че не е искал да се шуми, тъй като България винаги се е старала да има нормални и приятелски отношения с Турция.
„По-склонен съм да приема, че желанието от страна на турското ръководство беше да се информират колко прогнозируеми са процесите, които текат в ДПС“, заяви още министър-председателят и припомни, че многократно е благодарил на турското ръководство, че съдейства бежанският поток да не се насочи към нашата страна.
По време на блиц контрола Борисов опроверга съобщенията в руски и български медии, че се преговаря с Москва за възобновяване на работата по проекта за газопровод „Южен поток” и окачестви тези информации като медийни спекулации.