Кмет от ДПС завлякъл избирателите си със 70 000 лв.
Рейхан Хабил от ДПС с нова присъда за престъпления, извършени, докато е кметувал във Ветово
22 Януари 2016, Петък
Автор: Иван Ванев
Бившият кмет на Ветово Рейхан Хабил получи условна присъда от 2 години затвор с 4 г. изпитателен срок. Освен това, той ще трябва да върне и около 70 000 лв. на Община Ветово, решиха тези дни магистратите.
Ексградоначалникът застана пред Темида, за да отговаря за престъпна безстопанственост и неизгодни сделки, сключени от него по време на кметуването му.
В началото на септември 2015 г., Окръжна прокуратура – Русе внесе в съда обвинителен акт срещу 46-годишния кадър на ДПС Хабил. Той застана пред Темида, за да отговаря за това, че през периода от 4 юли 2007 г. до 26 февруари 2009 г., в качеството си на длъжностно лице във Ветово, в условията на продължавано престъпление е присвоявал чужди пари, поверени му да ги управлява, на обща стойност 13 769,70 лева, собственост на градската управа.
В актива си Рейхан Хабил има и друго престъпление - съзнателно е сключил неизгодни сделки с друго лице, като му възложил функции на ръководител на проект, финансиран по програма САПАРД. Става дума за 13 граждански договора, от които са произлезли значителни вреди за общината в размер на 28 311.36 лева.
По същата схема през периода от 13 април 2007 г. до 30 септември 2009 г. бившият кмет провел непрозрачна и на практика недействителна процедура за събиране на оферти за обект „Преасфалтиране на улици - частично в гр. Ветово”, за да спечели предварително уговорена фирма.
Пак така, с цел да набави облага за себе си, Хабил поверил строително-ремонтните работи на местно училище на фирма „Е.” ЕООД, без да има обявен търг или конкурс за целта.
Това не е първа среща на Рейхан Хабил с Темида. През 2006 г. бившият кмет от ДПС и чиновници от общината бяха осъдени от Русенския районен съд за пари, отпуснати като помощ за справяне с щетите от наводненията от предната 2005 г. Кметът на русенската община, издигнат от антибългарската етническа партия, и още седем души тогава се признаха за виновни за изготвяне на документи за фиктивни действия при ползване на отпуснатите държавни средства.
Всички те бяха осъдени на пробация, като подписаха споразумение с прокуратурата в Русе.