Асеновград отбеляза 138 г. от Освобождението си


Асеновград отбеляза 138 г. от Освобождението си
Родолюбците от НФСБ коленичиха за едноминутно мълчание в памет на загиналите воини за свободата на Асеновград
22 Януари 2016, Петък


Членове и симпатизанти на НФСБ честваха края на турското робство и в градовете Хасково и Сливен

Автор: Десант

Десетки членове и симпатизанти на „Национален фронт за спасение на България“ от Асеновград се включиха в честванията на 138-та годишнина от освобождението на града от османско робство на 18 януари. Патриотите се присъединиха към тържественото шествие по централните асеновградски улици, което завърши при паметника на генерал Виктор Дандевил, предвождал руските военни части, освободили Асеновград през 1878 г.
Пред паметния знак бяха положени венци и цветя от представители на местната структура на НФСБ, както и от десетки жители на града.

За да поздрави жителите на Асеновград с празника, на тържествата бе дошъл заместник-председателят на партията на СКАТ и народен представител от Патриотичния фронт Борис Ячев.
„На тази дата се прекланяме пред паметта на воините на генерал Дандевил и на българските опълченци в неговия отряд, които обрекоха своя живот, сила и енергия за свободата на Асеновград и на цяла България. Не трябва да забравяме факта, че те се изправят освен срещу добрe подготвената, по-многобройна османска армия и срещу един, много по-труден противник – суровата зима на 1877 г.

Въпреки големите жертви на бялата смърт, които достигат до 15-20% от отряда, тези герои правят невъзможното – преминават Стара планина в студа, през бури и виелици, и постигат уникалната военна победа, довела до връщането на нашата страна на картата на Европа“, заяви Борис Ячев.
По дългия и труден път през Балкана генерал Дандевил загубва над 800 войници от премръзване, за да стигне до тогавашния Станимака. Населението посреща освободителите с църковните хоругви, тъй като по стар стил денят е бил Йордановден, а и защото от столетия в града не са влизали християнски войски.

При паметния знак архиерейският наместник на Асеновград - свещеноиконом Йордан Георгиев, отслужи заупокойна литургия за всички, дали живота си за освобождението на града. Тържествената церемония завърши с едноминутно мълчание и падане на колене на присъстващите в знак на почит към паметта на героите.
На 19 януари бе отбелязано и освобождението на Хасково. Родолюбците от общинската структура на Националния фронт се присъединиха към десетките признателни хасковлии, като поднесоха венци и цветя на паметника-морена в градския храм „Света Богородица”.

„Нека да не забравяме тази трудно извоювана, с цената на десетки хиляди жертви, победа. Дългът, който носим за нейното опазване, е изключително отговорен“, обърна се към хората областният координатор на НФСБ Кръстьо Кръстев.
Руските войски навлизат в Хасково на 19 януари 1878 г., като няколко дни преди това разбиват армията на отстъпващия турски генерал Сюлейман паша. Озверелите османлии, бягайки от Хасково, избиват над 200 градски първенци. Именно на мястото на тяхна гибел днес е издигнат паметникът-морена.

Два дни по-рано - на 17 януари, бе отбелязана и 138-та годишнина от освобождението на Сливен от османско иго. Членове и симпатизанти от общинската организация на Националния фронт, както и стотици жители на Града на стоте воеводи поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на централния градски площад „17 януари“. Паметният знак обозначава мястото, където на 17 януари 1878 г. в града навлиза драгунската дружина, командвана от майор Кардашевски. Тя е подпомагана и водена от воеводите Панайот Хитов и Коста Карадимитров.

Освобождението е предхождано от зверствата на отстъпващите османски войски, които опожаряват центъра на града, обесват стотици жители, а 24 сливенски първенци са арестувани и откарани в Цариград.
Освободителите са посрещнати с развети знамена, като руските воини са обсипвани със зелени клонки. Сред посрещачите е и поетът Добри Чинтулов, който произнася прочувствено слово на руски език.


В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки