1 пакет кори за баница
1 средно голяма зелка
2-3 стръка праз
олио и сол
за чорбицата:
½ кг свинско месо
½ кг кисело зеле
50 г фиде
сол, олио, червен пипер, 2 сухи люти чушлета (по желание), чубрица
1 л вода, 2 л зелева чорба
Начин на приготвяне:
Киселото зеле заема достойно място в националната българска кухня, особена почит му се отдава през зимните месеци. Освен че е много полезно, с него могат да се приготвят и вкусни гозби, различни от популярните сарми, кисело зеле с боб или със свинско. Например баница за вечеря и люта антигрипна чорба.
Баницата се приготвя по следния начин: Зелето и празът се накълцват на ситно и се задушават по отделно в мазнина, докато омекнат и леко се запържат.
В подходяща тава, намазана с олио, се слагат две кори, които се насипват с част от зелето. Покриват се с други две кори, които пък се наръсват с праз. Така се редуват, като върху плънката се капва и по малко мазнина. Накрая се завършва с кори.
Баницата се реже на парчета, полива се с една чаена чаша вода, наръсва се с още мазнина и се пече в предварително загрята фурна, докато се зачерви.
Паралелно с баницата може да се приготви и лютата чорбица.
Месото, нарязано на хапки, се задушава в малко олио и няколко лъжици вода направо в тенджерата, в която ще се готви чорбата. След като остане на мазнина и започне да се пържи, се добавя и нарязаното на ситно кисело зеле. Разбърква се често, за да не загори. След десетина минути се добавят последователно солта, чубрицата, червеният пипер (на вкус) и стритите люти чушлето. Най-накрая се изливат зелевата чорба и водата. Щом заври, котлонът се намаля, колкото чорбата едва-едва да къкри. Затваря се плътно с капак и се оставя 20-ина минути, след което се прибавя и фидето. Вари се според указанията на опаковката.
Тази чорба гони настинки и грип и безотказно помага при тежък махмурлук.