Френските фермери задръстиха пътищата в Бретан с оборска тор и боклуци
19 Февруари 2016, Петък
Когато гръцките фермери стачкуват, първи разбират българите, а когато протестират другаде по Стария континент, научаваме последни
Както се отбелязва в един скорошен коментар в сайта money.bg: „Когато гръцките фермери стачкуват, първи разбират българите“. От две седмици тракторите им са задръстили общата ни граница в знак на протест срещу намерението на правителството в Гърция да увеличи данъците и осигуровките на селскостопанските труженици.
Когато обаче други техни колеги от страни на ЕС стачкуват, българите са последните, които научават за това. Факт – и ред не може да се срещне в нашите медии за започналите в понеделник фермерски протести насред Брюксел, където в началото на седмицата се събраха външните и земеделските министри на държавите от Евросъюза. По данни на телевизионния канал RTL, колона от 100 трактора и 200 белгийски фермери е навлязла от юг в столицата на Белгия и бавно движейки се е пресякла в час пик центъра на града. Исканията им са изкупните цени на селскостопанската продукция – на първо място тези на млякото и млечните продукти – да бъдат повишени, като настояват икономическите връзки с РФ да бъдат възстановени на предишното им равнище, уточнява Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN).
Междувременно в същия ден представители на европейската металургична промишленост също излязоха на митинг около седалището на Европейската комисия в Брюксел. Те пък се обявиха против даването на Китай на статут на пазарна икономика, което би довело до заливането на Европа с евтин внос на стомана от Поднебесната империя и последващи масови уволнения в този сектор на Стария континент.
Във вторник на бунт се надигнаха и френските фермери, също настояващи за отмяна на санкциите с Русия. Те засипаха пътищата в района на град Ван в провинция Бретан с оборска тор и сено, подпалиха камари от стари автомобилни гуми и боклуци, а над 200 трактора и камиона с ремаркета блокираха движението между западните и северните части на страната. Протестиращите недоволстваха от сериозния спад в цените на млякото и свинското месо на територията на Евросъюза. Помощта в размер на 600 милиона евро, която френските власти отпуснаха за сектора, не оказа сериозно влияние върху тежката икономическа ситуация във Франция. Както отбелязват медиите, към митингуващите в Бретан са се присъединили и местните таксиметрови шофьори, които си докарват допълнителни доходи чрез развъждането на стриди.
„Индипендънт“ съобщава, че подобни акции на недоволство са проведени през миналата седмица и във френските провинции Нормандия, Пикардия и Оверн. Фермерски протести е имало и в градовете Кан и Айн, където демонстрантите са попречили на разтоварването на стоките за няколко големи супермаркети.
Изданието припомня, че за изминалите 18 месеца след въвеждане на руското ембарго фермерите от европейските страни са били принудени да намалят цените си с почти 40 процента. Санкцията на ЕС е довела и до рязко спадане на търсенето на селскостопанската продукция.
Отбелязва се също, че президентът на Франция Франсоа Оланд миналия четвъртък обеща на срещата на земеделските министри френската страна да призове към създаването на единен план, който да помогне на затрупаните с мляко и свинско месо пазари в ЕС. Френският държавен глава обяви също, че правителството ще намали данъците върху работната заплата на всички фермери и таксите и налозите в сектора.
Междувременно и в Германия се наблюдава нарастване на недоволството от ниските изкупни цени на селскостопанската продукция. По сметки на немското обединение на фермерите заради антируските санкции селското стопанство на страната губи годишно около 600 милиона евро.
В понеделник земеделският министър на ФРГ Кристиан Шмит заяви, че като се има предвид сложната ситуация за европейските млекопреработватели и свиневъди, европейските лидери трябва да намерят начин да подкрепят експорта. Но медиите коментират, че Шмит очевидно е решил да постигне това „стъпка по стъпка“ и „по околния път“ и е предложил да се обсъди с Москва отслабване на мерките само за някои селскостопански отрасли. Освен това, той обръща внимание върху необходимостта от търсенето на „нови пазари“. Както отбелязват анализаторите, това предложение звучи твърде абсурдно като се има предвид, че руският пазар, заедно с китайския, до неотдавна имаше приоритетно значение за германското селско стопанство.
В крайна сметка по време на срещата на министрите на земеделието в Брюксел, състояла се в понеделник, Париж не успя да си осигури по-нататъшни мерки за облекчаване на фермерите.
Франция е най-големият селскостопански производител в ЕС, но Еврокомисията не се съобрази с нейните предложения за урегулиране на кризата в сектора и ги върна с препоръка за изготвяне на нови мерки.
Очаква се на 25 февруари европейският комисар по земеделието Фил Хоган да се срещне във френската столица с френския премиер Мануел Валс и министъра на земеделието Стефан Льо Фол, за да обсъдят мерките преди следващата среща на земеделските министри на ЕС, запланувана за средата на март, съобщи Фермер.БГ
А от DWN обобщават, че ако лидерите на ЕК и занапред смятат да избягват предприемането на решителни действия, кризата в селскостопанския отрасъл може да прерасне в протести, които ще залеят цяла Европа.