Словенският парламент разреши в понеделник на армията да помага на полицията при контрола на притока на мигранти за период от 3 месеца, предаде „Ройтерс“. Премиерът на страната Миро Церар подчерта, че това решение не означава, че Словения ще започне да прилага военна сила срещу прииждащите от Близкия изток и Азия. Става въпрос изключително за това военнослужщите да помагат на полицаите да охраняват границата, като броят на войниците ще варира в зависимост от мащаба на бежанския наплив.
Подобен проект за използването на армейски части в пазенето на границата правителството на страната предложи още през октомври миналата година, но тогава словенските парламентаристи се раздвоиха в мненията си и така и не се стигна до приемането на промените.
„Ройтерс“ уточнява, че оттогава досега границата на Словения са пресекли 474 хиляди мигранти при общо население на страната от 2 милиона граждани. Това е най-малката държава, която се изправя по пътя на миграционната вълна, насочена към Австрия, Германия и други страни от Западна Европа.
Основната транзитна страна, през която минават мигрантските потоци от Близкия изток, е Унгария. Мнозинството от пристигналите по море в Гърция пък след това пресичат територията на Сърбия, а след това се примъкват към западните части на Стария континент през Хърватия и Словения.
По-рано в понеделник словенският министър на вътрешните работи Весна Гьоркос Жнидар даде да се разбере, че страната й ще направи всичко по силите си, за да не допусне блокирането на мигранти на нейна територия.
Мирът в Сирия е насрочен за 27 февруари
Президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Барак Обама се споразумяха за мира в Сирия. В резултат на постигнатата договореност ще бъде облекчен хуманитарният достъп до всички нуждаещи се сирийски граждани. Официалният „старт“ на примирието ще е на 27 февруари, когато в сила ще влязат условията, договорени от двете страни. Военните атаки срещу терористичните групировки „Ислямска държава“ и „Фронт ан Нусра" ще продължат съгласно регламента на Съвета за сигурност на ООН. „Намаляването на насилието и прекратяването на бойните действия, както беше договорено в Мюнхен, за пръв път от години е близо“ - коментира германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер.
Както стана ясно по-късно, сирийският президент Башар Асад приема договореното между САЩ и Русия прекратяване на огъня. Дамаск ще спре въоръжените операции, но ще „продължи контратерористичните усилия“ срещу ИД, „Ал Кайда“ и други терористични организации. Това съобщи сирийската държавна новинарска агенция САНА, цитирана от ДПА.
Но сирийските власти допълват, че въоръжените сили си запазват правото да отговорят при всяка атака на опозицията.