И в Украйна започнаха да строят лагери за бежанци от Сирия
04 Март 2016, Петък
Местните жители масово изразяват недоволство от това решение на властите
Украйна, както е известно, още не е член на Европейския съюз, но очевидно, за да натрупат актив пред Брюксел, сега властите в Киев са се наели да изградят бежански лагер за около 200 мигранти. Жителите на град Яготин, който е избран за тази почетна мисия, обаче протестират дружно срещу това намерение. Населението на отдалеченото на 101 км от украинската столица населено място е 23 хиляди души, които не са във възторг от бъдещото си съседство с пришълци от Близкия Изток и Африка. В същото време, в Яготин масово прииждат бежанци от Армения.
Сред новодошлите се оказват не само останали без препитание хора. Според местните жители, районният център е залят от бандитизъм с ярко изразени „национални особености“. Първата партида с имигранти от Сирия ще е около 200-250 човека. За разлика от арменските бежанци, те ще живеят в доста по-комфортни условия – в пететажни кооперации на ул. „Студентска“ номер 2, които първоначално са били замислени като общежития за студентите от намиращото се в градчето медицинско училище. След това сградите били обещани на участващите в ликвидирането на последствията от аварията в Чернобилската АЕЦ.
Първите преселници, които ще бъдат настанени в тях, ще пристигнат в Яготин в края на тази година. Покрай заделените от украинския бюджет 32 милиона гривни (валутата в бившата съветска република, б. р.) за посрещането на мигрантите, Евросъюзът също е обещал да даде средства за целта.
„Тези хора ще ни донесат маса проблеми, а в нашия район и без това си имаме предостатъчно ядове“ – казва общественикът Иван Заморски. На същото мнение е и депутатът в Киевския областен съвет Армен Шахарянц, който изтъква: „Смятам, че 250 бежанци за такъв малък град са истинска катастрофа. Европа се отказва от тях и ги натрапва на нашата страна“.
Местното население едва ли мигновено ще приеме пришълците като „свои“, поради което яготинците биват смятани за расисти, както масово се постъпва в такива случаи. Както се възмущават от опозицията в Украйна: „Между своите герои на фронта и африканците и сирийците украинската власт в угода на Брюксел избира последните. И това е поредният повод да се замислим – нужна ли ни е такава Европа и такава власт?!“.
„Строителството на бежанския център вече „изяде“ не един милион гривни. В Украйна има повече от милион собствени бежанци. Самите украинци масово търсят възможности да избягат някъде. А се каним да приемаме бежанци. И то, след като в същото време стотици семейства са наредени на опашка за получаване на жилище. Но никой не се интересува от мнението на народа“ - отбелязва още Шахарянц.
Яготинският кмет Наталия Дзюба съчувства на хората отдалече. И настоява част от построените помещения да се дадат на сирийци, а останалите – на преселници от Донбас. Но повечето граждани не са склонни на такъв компромис. Междувременно на 1 март РИА „Новости“ съобщи, че в официалното издание на Върховната рада „Гласът на Украйна“ е обнародван Законът за ратификация на договореностите на страната с НАТО за предоставянето на статут на представителство на Алианса там.
Припомняме, че през септември 2015 г. украинският външен министър Павел Климкин и генералният секретар на Северноатлантическия пакт Йенс Столтенберг подписаха двустранен документ за създаването в страната на дипломатическо представителство на НАТО.
Преди това в Украйна съществуваха два офиса на Алианса – граждански и военен. Сега те ще бъдат обединени, а техните пълномощия и функции – разширени.
До 2020 г. бившата съветска република трябва да осигури пълната съвместимост на своите въоръжени сили с тези на страните членки на Северноатлантическия пакт. Бившият генерален секретар на организацията Расмусен по-рано заяви, че за влизането на Украйна в НАТО ще е нужно тя да покрие редица критерии, за което ще й е трябва много време. По мнението на експерти, в близките 20 години украинската държава няма да може да претендира за членство в Алианса.