Старинна монета блести между протестиращи тореадори, бягащи „кораби на пустинята“ и японски бойци
Българска апаратура полетя на мисия към Марс
В понеделник от космодрума Байконур беше изстреляна руска ракета носител „Протон-М" с апаратура на европейската мисия „ЕкзоМарс-2016" на борда. Част от нея е и дозиметричният апарат „Люлин-МО", който е част от руския неутронен спектрометър FREND, съобщиха световните медии.
В състава на руско-европейската мисия "влизат орбиталният апарат Trace gas orbiter (TGO) и демонстрационният спускаем модул „Скиапарели".
Мисията „ЕкзоМарс" е първата, която ще търси следи от живот на Червената планета. Досегашните марсиански апарати изследваха Марс предимно за наличието на вода. Модулите ще пътуват дотам в продължение на седем месеца. Три дни преди пристигането им, на 16 октомври ще бъде пуснат спускаемият апарат „Скиапарели“, който ще изпробва технологиите за кацане.
Орбиталният модул TGO е предназначен преди всичко да търси следи от газ, най-вече метан, който е доказателство за биологична активност. Метанът е интересен за учените, защото произходът му е 90 процента биологичен и се задържа кратко. Наличието му би означавало възможност за съществуване на микроорганизми на Марс. Ще се анализира дали произходът му е биологичен, или е резултат от геоложки процеси.
Във вторник европейският Център за управление на полетите съобщи, че е установил успешно връзка с „ЕкзоМарс“ и че средствата за извеждане на апарата на нужната траектория успешно са изпълнили задачата си.
Октавиан Август „попадна“ в ръцете на еврейка
61-годишна гражданка на Израел, докато обикаляла като турист Източна Галилея, намерила случайно златна монета от ІІ в. с изображение на Октавиан Август, за която досега се смяташе, че от нея има запазен един единствен екземпляр в Британскоя музей.
Както съобщава израелското интернет издание Jewish business news, жената, открила старинната монета, е Лори Римон – член на кибуца Кфар блюм. По време на екскурзията си с приятели на мястото на археологически разкопки в Източна Галилея тя съзряла в тревата блестящ предмет. Екскурзоводът на групата Ирит Зук Ковакси се свързал с Управлението по старините на Израел, чиито представители обикаляли мястото с находката цели два часа. Инспекторът от институцията Нир Дистелфелд похвалил жената за това, че е предала ценния артефакт на специалистите.
По думите на археолога Дани Сион – старши нумизмат във ведомството, монетата е била отсечена през 107 г. пр. Хр. в периода на управлението на император Траян. На аверса й е изобразен в профил император Октавиан с надпис „божественият Август“. На риверса се виждат орли – символи на римските легиони, заедно с името на Траян. Тези монети обикновено били пускани като възпоменателни серии и не постъпвали в обращение за общо ползване.
Предполага се, че са отсечени едва няколко такива монети, посветени на предшественика на императора. Досега бе известно съществуването само на една от тях.
В Монголия се проведе рекордно надбягване с камили
В Монголия тези дни бе установен световен рекорд по надбягване с камили. В състезанието, проведено в пустинята Гоби, взеха участие 1115 животни, но до финала се добраха едва 1108 от тях. Въпреки това броят на участниците е достатъчен, за да се отчете като рекорд, който ще бъде вписан в Книгата на Гинес.
Гърбушките, наричани „корабите на пустинята“, са преодолели дистанцията от около 15 километра за 68 минути, като класиралото се на първо място добиче е изминало разстоянието за 35,12 минути.
По време на надпреварата се е родило и едно камилче, което било прието за добро знамение.
Както се съобщава, монголците вече се готвят за следващата заявка за рекорд – надбягване с участието на 10 хиляди камили. Медиите припомнят, че предишното най-добро постижение в света е поставено от 550 камили.
Като цяло, монголците много обичат да се записват в Книгата за рекордите. Така например по време на състезание по монголска борба през 2014 г. е установен феноменален рекорд – в турнира са взели участие общо 6002 бойци. През лятото на 2013 г. по инициатива на монголската асоциация по конен спорт в азиатската страна е проведена кушия, в която са се включили 4249 ездачи, макар за установяването на рекорд е било необходимо едновременно да стартират само 3000 жокея.
Хиляди протестираха в Испания в подкрепа на коридата
Хиляди испанци излязоха в неделя, 13 март, на протест в защита на традиционната корида. Акцията се проведе във Валенсия, като бе предизвикана от решението на местните власти в различни части на Испания да забранят боя с бикове.
Към протестното шествие се присъединиха няколко от най-известните и високоплатени матадори на днешното време, сред които Енрике Понсе и Хулиан Лопес Ескобар с прякор Ел Хули, както и Хосе Антонио Моранте Камачо, по-популярен като Моранте де ла Пуебла.
Участниците в проявата са носили плакати, провъзгласяващи коридата за най-важния елемент на културното наследство и идентификация на страната.
Някои торера се оплакаха, че са подложени на дискриминация от страна на политиците и настояха към тях да се отнасят с не по-малко уважение, отколкото то се оказва на хората, занимаващи се с други творчески професии.
Успоредно с този протест обаче, се е състояла и протестна акция срещу коридата, в която са участвали двадесетина полуразсъблечени испанци, облени с червена боя, за да изразят символично страданието на животните. Те са настояли боят с бикове да бъде забранен.
Споровете за коридата в Испания не стихват вече много години. През 2010 г. тя бе забранена в Каталония и от 2012 г. повече не се е провеждала на територията на тази автономна област.
В Япония ще привличат туристи с... нинджи
Японската префектура Айти, разположена на остров Хонсю, обяви щат за шестима нинджи, които да работят за постоянно на държавна служба. В задълженията им ще влизат участия в различни шоута с цел популяризирането на местната култура и привличането на туристи, предаде South China morning post.
Изискванията в обявата задължават потенциалните кандидати да са в идеална физическа форма и да имат акробатични способности. Избраниците ще работят на пълен работен ден, като се очаква заплатата им да е около 1600 долара на месец. Възнаграждението си те ще заработват не само с изпълнение на акробатични номера, но и с участие в радиото и телевизията с цел пиар на префектурата.
През ХV в. в Страната на изгряващото слънце нинджите са били разузнавачи, шпиони или наемни убийци. Според легендите, те са били тренирани още от детството си в сложното изкуство нинзюцу, коментира Би Би Си. В миналото тези бойци са били длъжни да се добират до нужната информация, да могат да се отбраняват с всякакво оръжи (включително и с голи ръце), да се появяват и изчезват внезапно, да имат познания в местната медицина, билколечение и акупунктура. Нинджите са могли да престояват дълго време под вода, дишайки през сламка, да се катерят по скали, да виждат добре в тъмнината, да притежават силно обоняние и да се ориентират в местността.