Аферата на века подпали чергата на не една персона от световния елит
Аферата на века „Панамагейт“ избухна в неделя вечерта, след като в международен консорциум над 400 журналисти от близо 80 държави публикуваха своите разкрития за авоарите в офшорки в Карибския басейн на 128 политици, общественици и различни знаменитости, както и на 29 милиардери от класацията на „Форбс“.
„Панама пейпърс“ („Досиетата от Панама“) очевидно ще даде храна за множество медийни публикации и коментари за доста време напред и ехото от офшоргейта едва ли скоро ще заглъхне. Един от авторите на разследванията и основател на Центъра за изследване на корупцията и организираната престъпност (OCCRP) Дрю Съливан определи обнародваните документи само като „върха на айсберга“.
От „Вашингтон пост“ пък квалифицираха панамските книжа като „карта на световната финансова система“, в която чистите пари се смесват със „сивите“ потоци на укриващите данъци и „черни“ доходи, реализирани от престъпност, корупция и злоупотреба с власт.
Общата картина изглежда умопомрачително – изтъкват от френския „Монд“. „Имената на клиентите предизвикват световъртеж: кралят на Саудитска Арабия, президентът на Аржентина, министър-председателят на Исландия... Струва си да се споменат още 61 приближени на световни лидери като Рами Махлуф – финансовият министър на Башар Асад.
На международните анализатори обаче направи впечатление, че в панамските документи не фигурират имената на граждани на Съединените щати. А според данни на авторитетното американско издание „Политико“, само през 2014 г. от САЩ чрез офшорки са изнесени 1,2 трилиона долара!
Според мнението на експертите, причината имена на американци да липсват в разпечатките на панамската консултантска компания Mossack Fonseca за регистрираните от нея компании в данъчния рай в карибската държава е, че състоятелните американци избират с цел да избягнат плащането на данъци не Панама, а Бермудските и Каймановите острови.
При това наблюдателите отбелязват, че ако избухването на аферата на века се бе случило през 80-те години на миналия век, то в панамските книжа щеше да има огромна част хора с американски фамилии. Но след нахлуването на САЩ край Панамския канал през 1989 г. популярността на тази страна значително е намаляла сред гражданите на САЩ. А и след като Бермудите и Кайманите, както и британските Вирджински острови промениха законите си, за да привлекат повече инвестиции, те са се оказали в доста по-изгодно положение, отколкото Панама.
Междувременно, основателят Рамон Фонсека, шеф на консултантската фирма, регистрирала 240 хиляди фиктивни фирми в данъчния рай, от която изтече информацията за офшорките, обвини журналистите в неправилно интерпретиране на фактите и изваждането им извън контекста. В интервю за „Ройтерс“ той подчертава също, че компанията му е станала жертва на хакерска атака.
Съществува и друга версия за произхода на сензационните документи – че те са изнесени от бивша служителка, в желанието й да отмъсти за провалената си интимна връзка с един от партньорите на компанията.
Въпреки това аферата хвърли зловонна сянка върху много политици по света. Скандалът доведе до оставката на исландския премиер Сигмундур Гунлаугсон, а властите във Великобритания, Холандия, Австрия и Германия се заеха с проверка на изнесените данни. И дори утре всичко да се окаже кьорфишек, фитилът за топенето на айсберга с офшорките вече е запален.