Давутоглу извива ръцете на ЕС за визите на турските граждани
22 Април 2016, Петък
Премиерът на Турция даде срок на Брюксел те да паднат до юни
Анкара ще се откаже да изпълнява задълженията си по споразумението с Евросъюза за нелегалните мигранти, ако Брюксел не изпълни своето обещание и не въведе за турските граждани безвизов режим, заяви тези дни премиерът на югоизточната ни съседка Ахмет Давутоглу.
„Договореностите бяха взаимни. И ако ЕС не предприеме необходимите стъпки , е глупаво да се предполага, че Турция няма да направи същото“ – цитира политика агенция „Ройтерс“.
При това той подчерта, че страната му полага всички усилия, за да изпълни своята част от споразумението, и изрази увереност, че Евросъюзът няма да промени позицията си по въпроса след всичко постигнато дотук.
По думите му, Турция ще изпълни до май всички поставени пред нея искания и разчита през юни визовият режим за нейните граждани да бъде отменен. „Ако това не се случи, очевидно не може да разчитате, че ще продължаваме да изпълняваме своята част от сделката“ – предупреждава Давутоглу.
Припомняме, че в началото на април той обвини ЕС в неизпълнение на договореностите, поети в рамките на споразумението.
Предварителният план за връщане на нелегалните мигранти от Европа в Турция бе съгласуван на 7 март на извънредна среща на лидерите на страните от ЕС с турския премиер. Окончателното споразумение бе постигнато на 17-18 март на конференция на високо ниво между Брюксел и Анкара. Турската страна бе задължена да приеме нелегалните пришълци, проникнали незаконно в Европа срещу размяната им със „законни“ бежанци. В замяна на това на Турция бе обещано допълнително финансиране в размер на 3 милиарда евро и възобновяване на преговорите с нея за влизането й в Евросъюза.
Размяната на мигранти започна на 4 април. Забавянето бе предизвикано от необходимостта от съответната подготовка на полицейските и миграционни структури.
Лидерите на Евросъюза смятат, че така съгласуваната схема ще позволи да се пречупи бизнес моделът на каналджиите, които извършват опасното транспортиране на хора през Егейско море, тъй като т.нар. бежанци ще могат да подават законно молба за убежище на територията на Турция. По този начин се разчита да се намали обемът на миграционния поток към Стария континент, който пристига в Гърция през югоизточната ни съседка.
В същото време споразумението е критикувано от т.нар. правозащитници, които тръбят за риск от масови и необосновани депортации от Европа. От друга страна, радикалните европейски политически сили, заемащи антиемигрантски позиции, определят договореностите като „безсмислени“. Те отбелязват, че размяната на един нелегален имигрант с един легален бежанец няма да доведе до промяната на техния брой на европейска територия.
Междувременно Давутоглу във вторник реагира остро на съобщението, че при обсъждане по телефона на ситуацията в Сирия Путин и Обама са говорили за необходимостта да се затвори турско-сирийската граница. „Разговорите между двама ръководители, на които да било страни по повод Турция, нямат стойност за нас. Те могат да си обсъждат каквото поискат, но що се отнася за Турция, последната дума е наша", заяви башбаканът, добавяйки, че югоизточната ни съседка държи тази граница отворена за бежанци “от хуманитарни съображения”.
„Светът трябва да благодари на Турция за това, а не да й иска сметка" – изрепчи се Давутоглу.