Малко политика, малко скъпоценни камъни и една екстремистка секта
Ще гонят от Русия „Свидетели на Йехова“
Генералната прокуратура на Русия предупреди „Свидетели на Йехова“ за възможната забрана на организацията им заради обвинения в осъществяване на екстремистка дейност, съобщи в началото на седмицата „Известия“, позовавайки се на пресслужбата на религиозната организация.
В предупреждението на надзорното ведомство се посочва, че руските съдилища са признали за екстремистки 88 „информационни материала, издавани от „Свидетели на Йехова“. Всички те са включени във федерален списък с подобни материали. Освен това, прокурорите на редица региони в РФ са отправили предупреждения за недопустимост на екстремистката дейност.
Заместник главният прокурор Виктор Грин предлага на изповеданието в течение на два месеца да предприеме конкретни организационни и практически мерки, насочени към недопускането в бъдеще на нарушения на федералните закони. В противен случай регистрацията на религиозната секта подлежи на заличаване.
По-рано бе съобщено, че шефът на Следствения комитет на РФ Александър Бастръйкин смята за целесъобразно да провери дейността на религиозните, национално-културните и младежки организации, по отношение на които има основание да се предполага, че се занимават с екстремистка дейност.
„Кохинор“ остава във Великобритания
Знаменитият диамант „Кохинор“, украсяващ короната на британската кралица Елизабет ІІ, не може да бъде върнат в Индия, тъй като не е бил откраднат, а предаден на Великобритания през ХІХ в. от владетеля на сикхите Ранджит Сингх. Това заяви в понеделник индийският заместник-министър на правосъдието Ранджит Кумар във Върховния съд, където бе гледано делото във връзка с иска на индийската неправителствена организация Всеиндийски фронт по правата на човека и социалната справедливост. Той се опитваше да оспори правата на Обединеното кралство върху легендарния скъпоценен камък.
Кумар се позова на закон с 43-годишна давност, който не позволява на правителството да се връщат старинни предмети, изнесени от страната преди получаването й на независимост. Той заяви в съда, че брилянтът е бил подарен от махараджата на британската Източноиндийска компания като компенсация за помощта, оказана от нея на сикхите във войната.
Ранджит Сингх е създател на Сикхската държава и княз на Пенджап („Петиречието“, днес тази територия е разделена между Индия и Пакистан, който също претендира за „Кохинор“).
За да вземе окончателно решение по въпроса за диаманта, индийският съд трябва да изслуша и мнението на министерството на външните работи.
През ноември 2015 г. преди визитата си във Великобритания група индийски бизнесмени и актьори подадоха в британски съд иск с цел скъпоценността да бъде отнета от кралицата. През 2013 г. британският премиер Дейвид Камерън по време на посещението си в Индия отказа да върне знаменитата реликва.
През 2000 г. пък афганистанското движение „Талибан“ изиска от Англия връщането на „Кохинор“ в тяхната страна. Макар диамантът да се появява в Англия от Индия, афганистанците настояват, че имат повече права върху него, отколкото индийците, заяви в Кабул представител на талибанското външно министерство. Преди да попадне в индийската държава, брилянтът наистина е принадлежал на властите на Афганистан.
Дилма Русеф ще се бори срещу отстраняването си
Бразилският президент Дилма Русеф , която е с български корени, заяви, че няма да се оттегли от поста си, въпреки че долната камара на парламента гласува в подкрепа на импийчмънт срещу нея, съобщиха във вторник световните агенции.
Русеф каза, че не обмисля възможността за предсрочни президентски избори и бе категорична, че ще продължи да се бори срещу тези, които се опитват да я отстранят от длъжност.
Тя обвини вицепрезидента Мишел Темер, че заговорничи срещу нея.
„Много съм натъжена от това, но имам силата, духа и куража да се боря докрай", каза Русеф на пресконференция, предавана по телевизията.
По думите й „това е само началото на битката, която ще бъде продължителна". Според нея процедурата за импийчмънт срещу нея няма законови основания.
„Всички действия, за които ме обвиняват, са били извършвани и от предишни президенти на страната. И никога не са се смятали за незаконни или престъпни. Затова съм възмутена, че към мен се отнасят не така, както към моите предшественици", изтъкна тя.
Припомняме, че тя бе обвинявана в нарушаване на бюджетни правила. След като Камарата на депутатите гласува в подкрепа на импийчмънта, сега думата има Федералният сенат. Ако и горната камара даде същото мнение, Русеф ще бъде временно отстранена от длъжност, докато срещу нея се води дело.