В Брюксел се опасяват от терористи с турски паспорти
20 Май 2016, Петък
Доклад на ЕК признава, че Европейският съюз не е готов за новите реалности
Възможността да се пътува из Шенгенското пространство с турски паспорти може да засили заплахите за ЕС от страна на терористични групировки и мафиоти, предупреждават авторите на доклад на Еврокомисията, посветен на изпълнението на плана по либерализация на визовия режим с Турция.
Макар европейските чиновници да обещават да вземат мерки за противодействие на нарастващите опасности, експертите смятат, че рискът от проникване на радикални ислямисти с турски тескерета из страните от Евросъюза е доста по-голям, тъй като европейските спецслужби не са подготвени за новите реалности.
В частност, авторите на доклада отбелязват, че около 1300 турски граждани са постъпили в редовете на „Ислямска държава“ в Сирия и Ирак, а самата Турция се явява транзитен коридор за бойците на терористичната организация.
„Безвизовият режим неизбежно ще създаде проблеми за ЕС, тъй като на турска територия в момента има твърде много безработни млади хора, които са обсебени от джихадистките идеи, а европейските специални служби не са способни да контролират голямо поток хора, пресичащи границата на Евросъюза. За това свидетелстват атентатите, извършени в Париж и Брюксел“ - коментира пред „Известия“ президентът на Международната асоциация на ветераните от спецподразделенията „Алфа“ Сергей Гончаров.
Особено внимание в доклада на ЕК се обръща върху заплахата, която създава кризата в Сирия – войната там е спомогнала за облекчаване на контрабандата със забранени стоки и оръжия и за обучаването на чуждестранни и турски екстремисти, а също така е довела до изселването на не по-малко от 3 милиона сирийски бежанци, част от които са се включили в незаконната миграция.
Не по-малко сериозен проблем се явява организираната престъпност, пред която безвизовият режим открива нови възможности. Експертите сочат Турция като главен път, откъдето минава транзитът на опиатите в Европа, а също и популярен транзитен пункт за нелегалните мигранти от Северна Африка, Азия и дори Латинска Америка, стремящи се да попаднат в ЕС.
“Предложението на Европейския съюз за въвеждането на безвизов режим за 75 милиона турци, за да се спре потокът от имигранти през Егейско море, е ненормално. Това е все едно да разположиш бензин до огън, който се опитваш да потушиш“ – заяви тези дни в ефира на Би Би Си бившият шеф на британското разузнаване МИ-6 сър Ричард Диарлав.
Трябва да отбележим, че все пак в Брюксел са наясно с тези заплахи. „Целта на диалога за визовата либерализация с Турция е да се решат и отстранят проблемите, които може да възникнат в резултат на намаляване на визовите изисквания за турските граждани.
Набелязани са ориентирите, които отчитат потенциалните рискове в сферата на сигурността. Вече се осъществяват проверки с цел установяването на лица, които се опитват да пътуват с подправени или фалшифицирани лични документи“ - заявяват от пресслужбата на ЕК в отговор на запитване на „Известия“.
Ябълката на раздора в преговорите между Анкара и Брюксел стана изискването турската страна да преразгледа законодателството си по отношение на борбата с тероризма. Нещо, за което Ердоган не е готов да отстъпи. Както отбелязват анализаторите, сегашното определение, което използват турците за този термин, е твърде в широки граници и докато преди законът се е използвал за борбата с ислямистите, сега се прилага за всякакви противници на турския президент.