Присъстващите търсиха отговор на въпроса дали то е по-първо или кокошката
Автор: Здравка Христова Снимки: Авторът
В Павликени намериха отговора на въпроса „Кое е първо – яйцето или кокошката?”. На градския площад „Свобода” на 14 май се струпаха хиляди и буквално както се казва яйце да хвърлиш, нямаше къде да падне.
4000 яйца бяха счупени, сготвени, а вкусните предястия, гозби и десерти от тях изядени на третия фестивал на яйцето в Павликени. „Едно яйце – много възможности” е мотото на празника, който с автентичността и общностния си характер е уникален за България и Европа.
Яйцето е символ на новия живот и от древни времена то се асоциира с Вселената, с началото и обновлението, но и със запазването на традициите. За него се вярва, че пази всеки дом от зли сили. От него тръгват всички начала, защото то – като зародиш – е съзидателната същност на живота.
Древна латинска поговорка гласи: „Целият свят е създаден от едно яйце”, но павликенчани знаят, че то е много повече от един хранителен продукт, защото създава живот, който в техния град от десетилетия е свързан именно с яйцето. Тук винаги е имало ферми и заводи за производство на кокоши яйца.
На празника гостуваха и самодейците от село Паскалевец, които оформиха в Павликени автентичен домашен селски кът. Под дебелите сенки те посрещаха гости с домашна погача и със специална ракия, наречена „Самодивско биле“. Тя се прави само в тяхното село – с билки, набрани на Еньовден, с мед, сутрешна роса, слънце и луна, а рецептата се предава от поколение на поколение.
В специална шатра местната готвачка Елена Божанова през целия ден забъркваше омлети за гостите. Сръчната майсторка е категорична, че те са от щастливи кокошки за щастливи хора. „За да стане хубав, пухкав омлет, има две важни условия – едното е мерак с щипка любов, а другото е яйцата да са павликенски”, категорична е Елена Божанова.
Освен омлети, тази година тя чевръсто обръщаше в няколко тигана и вкусни палачинки, които децата с удоволствие похапваха с конфитюр или мед.
Стотиците гости с любопитство се спираха пред щанда с 22 вида яйца, събрани от пернатите, отглеждани в зоопарка на Павликени. Най-голямото тежи половин килограм и е от африкански щраус, а най-миниатюрното е пъдпъдъче. Интерес предизвикаха още естествено сините и зелени яйца от екзотични породи кокошки, токачки, пауни, както и от златни и пръстенчани фазани, патици, кеклици, че дори и от гугутка смехурка.
„Най-здрави са яйцата на токачката, нищо че са от по-дребничките”, разкрива Даринка Михайлова, домакин на зоопарка. Тя разказа, че колкото по-екзотична е породата на пернатите, толкова повече главоболия в грижите на гледачите създава. В зоокъта се отглеждат към 80 пернати от 17 породи.
Различни надпревари – за отделянето на белтъка от жълтъка на сурови яйца, за скорост да белят сварени яйца и пр. – забавляваха множеството на препълнения градски площад „Свобода”.
Последваха още много забавни игри, в чийто епицентър отново бяха яйцата. Малки и големи се включиха в състезанията по спринт, слалом, щафета, хвърляне на сурови яйца в цел, кражба на яйца и дори руска рулетка, при която участниците чупиха в челата си яйца, едно от които е сурово.
Не мина и без кулинарен конкурс, в който майстори в кухнята показаха уменията си в три категории - предястие, основно ястие и десерт, приготвени поне с едно яйце. За най-добрите имаше награди, като най-голямата бе планински кристал с гравирано в него 3D яйце.
През целия ден на основната сцена на площада се изявяваха детски състави и местни самодейци. Малчуганите от детските градини в Павликени бяха украсили дръвчетата в центъра на града с изработени от тях играчки яйца и дълги гирлянди от детски рисунки.