Продукти за тестото:
800 г брашно
2 с. л. захар
половин чаена лъжичка сол
2 с. л. олио
100 г краве масло
11 г суха мая
600 мл прясно мляко
1 жълтък за намазване
Начин на приготвяне:
Млякото трябва да е със стайна температура, леко затоплено, но в никакъв случай горещо. Може да се затопли на водна баня. Към него се прибавят маята и захарта и се разбърква с дървена лъжица. След което се оставя да почине десетина минути.
Добавят се солта, олиото, след което постепенно се прибавя и предварително пресятото брашно.
Тестото може първоначално да се разбърка с миксер или кухненски робот. В този случай брашното се добавя на три пъти.
Бърка се, докато се получи еднородна смес.
Към тестото се добавя размекнатото (но не втечнено) краве масло и се меси на ръце или с робота още няколко минути, за да се разнесе мазнината добре навсякъде.
Накрая трябва да се получи леко, меко и нелепнещо тесто, което се увива в домакинско фолио и се слага в хладилника за два часа и половина. Навън не се държи, защото много бързо ще втаса заради маята.
През това време се приготвя плънката, която е въпрос изцяло на въображението и наличните продукти в хладилника. И, разбира се, според индивидуалния вкус. Може да се използва задушен лук с една-две скилидки чесън и накъсано варено или печено месо – свинско, телешко, пилешко – каквото има под ръка. Може да се използва и леко запържена кайма с нарязани на ситно домати и овкусена с пресен босилек, лук и чесън. Плънката може да бъде също така от яйца и сирене. Или пък вегетарианска – със задушени зеленчуци – зеле, моркови, тиквички, лук... Интересен вкус имат и пирожките с пълнеж от пюрирани варени картофи и броколи.
Охладеното тесто се размачква, разделя се на малки топки, след което всяка част се разточва. В средата на получените кръгчета (с диаметър на десертна чинийка) се слага от плънката, след което двата края на тънката питчица се слепват и се притискат с пръсти. След това леко се овалва с ръце, за да се предаде на хлебчето продълговата форма.
Готовите вкусотийки се подреждат в тава, покрита с домакинска хартия. Пекат се 15 минути в предварително загрята фурна на 160 градуса. След което фурната се отваря и без да се вади тавата (ако е възможно, разбира се), хлебчетата бързо се намазват добре от трите страни с разбит жълтък. Пекат се още 15 минути.
Оставят се да поизстинат - поне половин час, преди поднасяне.
Тестото, което остане, не се изхвърля, съхранява се във фризера и от него на по-късен етап може да се приготви и пица, по желание. Или пък кифлички с мармалад, конфитюр, шоколад, сладко от цели плодове...