Героят на Добруджа, сразил казаците, най-сетне ще бъде почетен подобаващо
Автор: Пламен Николов
Паметни са останали думите на генерал Иван Колев, изречени на 4 септември 1916 г. пред строената българска конница, когато към командваната от него дивизия се насочва цяла руска кавалерийска дивизия, превъзхождаща двукратно българската: „Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм признателен на Русия задето ни освободи. Но какво търсят сега казаците в нашата Добруджа? Ще ги бием и прогоним както всеки враг, който пречи за обединението на България!”.
Ген. Колев влиза в учебниците по военна стратегия след тази велика за българската армия дата. Той опровергава наложилото се до този момент убеждение, че атака на конница срещу пехота е невъзможна, камо ли пък и победоносна.
„Много висши кавалерийски началници ви завиждат и не мога да ги убедя в писма, че това, което вие направихте, се е случило наистина!“. Признанието е не на кого да е – изрича го германският фелдмаршал Аугуст фон Макензен, главнокомандващ войските на Балканите по време на Първата световна война.
Героят на Добруджа, сразил казаците, най-сетне ще бъде почетен подобаващо.
Лидерът на “Национален фронт за спасение на България” Валери Симеонов се ангажира от името на партията да дари солидна сума за издигане на паметник на ген. Иван Колев в Добрич.
За монумента на легендарния пълководец са необходими около 200 000 лв. Половината от нужната сума вече е заделена в общинския бюджет. Останалите средства ще бъдат осигурени от патриотичната формация, откъдето ще дарят и бронза, необходим за изливане на скулптурната композиция.
Преди седмица, в присъствието на Валери Симеонов бе направен последен оглед на проектите за паметника.
След разговори с кмета на Добрич Йордан Йорданов и представители на Управителния съвет на Сдружението “Изграждане в град Добрич на паметник на ген. Колев и загиналите за свободата на Добруджа през 1916 г.”, изборът е паднал върху проекта на добричкия скулптор Димитър Янков, който преди 6 години изработи паметник на генерала в родното му село Бановка, Бесарабия, Украйна.
Янков е дал гаранции, че ще може да се вмести в кратките срокове и за три месеца паметникът ще е готов и монтиран.
Идеята за отдаване на дължимата почит към подвига на командира на Конната дивизия генерал Иван Колев, който има решаващ принос за славните победи по бойните полета на Добруджанския фронт през Първата световна война, възниква още през 1940 г., веднага след възвръщането на Южна Добруджа към Отечеството.
Родолюбиви добруджанци, въпреки недоимъка в годините на Втората световна война, събират над 1 милион лева.
Дошлите на власт след преврата на 9 септември 1944 г. комунисти обаче стопират идеята (за тях Първата световна война е империалистическа), а събраните от добричлии пари потъват незнайно къде.
През 2007 г. идеята за издигане на паметник е възродена.
Създадено е сдружение, което се нагърбва със задачата да събере необходимите средства. Оказва се, че за разлика от нашите предшественици, осигурили нужните пари в години на война, по време на икономическа криза и такава на ценностите, желаещите да дарят за родолюбива кауза са малцина.
За осем години от членски внос и дарения са събрани малко над 40 000 лв. Първоначално одобреният проект бе на известния български скулптор проф. Крум Дамянов.
Той обаче е изключително скъп – реализацията му щеше струва над половин милион лева, а събирането на толкова голяма сума е невъзможно. От общинския бюджет преди три години бяха отпуснати 170 000 лв. за гипсова отливка на паметника по проект на Крум Дамянов.
Тези пари се оказаха похарчени напразно, а всъщност те щяха да се окажат напълно достатъчни за издигане на паметника при по-скромни финансови параметри.
Очаква се до дни да бъде подписан и договорът между Община Добрич, скулптора Димитър Янков и Валери Симеонов в качеството му на дарител.
Освен като родолюбец, съпредседателят на Патриотичния фронт има и лични подбуди за дарителския жест – неговият дядо е загинал в битките на Добруджанския фронт. Кметът на Добрич Йордан Йорданов, от своя страна, гарантира, че парите, които Общината трябва да предостави, са заделени в бюджета.
Неизпълненият дълг на поколенията за отдаване на достойна почит към загиналите за свободата на Добруджа и към легендарния водач на Конната дивизия генерал Иван Колев най-после ще бъде издължен точно век след епичните битки по бойните полета на Добруджанския фронт.
Генерал-лейтенант Иван Колев е бесарабски българин, роден е на 15 септември 1863 г. в с. Бановка, Болградски район. Завършва с отличие Болградската българска гимназия и решава да се завърне в родината на дедите си.
Започва работа като чиновник в София, а през есента на 1885 г. се включва като доброволец в Сръбско-българската война. В началото на 1886 г. постъпва във Военното училище в София.
Шест години по-късно продължава обучението си във Военната академия в Торино. След като я завършва през 1894 г., той се завръща в България, където постъпва на служба като генералщабен офицер.
Бидейки перфектен ездач, всеотдайно работи за усъвършенстването на българската кавалерия и усилията му ще бъдат възнаградени във войните за национално обединение и най-вече на Добруджанския фронт през Първата световна война, където ще се носи бойната слава на неговата „не конница – а хала”.
През октомври 1908 г. полковник Колев е назначен за командир на Лейбгвардейския конен полк. В началото на Балканската война (1912–1913) г. е началник-щаб на укрепения пункт Ямбол, след което от ноември 1912 г. временно изпълнява длъжността началник-щаб на Трета армия.
През Междусъюзническата война (1913) е началник-щаб на Пета армия. На 2 август 1915 г. е произведен в чин генерал-майор. Звездният му миг е Първата световна война, където неговата конница извършва чудеса от храброст, а с несравнимите си бойни умения надвива дори прославените казаци.
Коната дивизия на генерал Колев има решаващ принос за победата в сраженията край Добрич на 5-7 септември 1916 г., останали в историята като Добричка епопея. Тогава, без да дочака заповед от Щаба на армията, генерал Колев повежда конницита си, атакува във фланг настъпващата сърбо-хърватска дивизия и я обръща в бягство.
Тази намеса на кавалерията води до обрат в хода на бойните действия, след като защитниците на Добрич са били в критично положение. Именно заради тези заслуги в добруджанския град се готвят да вдигнат паметник на великия пълководец.
Заболял по време на сраженията, генерал Колев напуска този свят преди края на войната – той склопя очи на 29 юли 1917 г. във Виена, всеотдайно изпълнил своя воински и отечествен дълг.