Правителството прие Национална стратегия за хората с увреждания за периода 2016-2020 г. Целта е да се предоставят на инвалидите равни възможности за пълноценно участие
Автор: Десант
в икономическия, социалния и културния живот на обществото. Сред заложените приоритети в стратегическия документ са осигуряването на достъп до среда за живеене, до транспорт и транспортни услуги, до информация и до комуникации, както и равен достъп до включващо образование на всички равнища и възможности за учене през целия живот.
Приоритет в документа са също осигуряването на ефективен достъп до качествени здравни услуги, условия за заетост на хората с увреждания и адекватна подкрепа за живот в общността, както и гарантирането на достъп до спорт, отдих, туризъм и участие в културния живот.
Всъщност още до 2006 г., т.е. до приемането ни в ЕС, всички обществени сгради трябваше да станат напълно достъпни за хора с увреждания, но това не се случи. Преди месец журналистката от БНТ Мая Димитрова и Людмил Велчев, който е ощетен от съдбата, осъдиха администрацията на Народното събрание за дискриминация на хората с увреждания и имитация на достъпна среда за хора с инвалидни колички. Решението на Върховния административен съд не подлежи на обжалване.
През 2012 г. българският парламент ратифицирана Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. А сега хоризонтът на промените вече стига далечната 2020 г. Междувременно има дори и болници, лекуващи такива пациенти, които остават недостъпни за ползващите инвалидни колички. Така думите се разминават с делата, но не и със заложеното в поредната национална стратегия.