Идеята на Япония за промяна на конституцията предизвика възмущението на нейните съседи
15 Юли 2016, Петък
В Страната на изгряващото слънце искат да премахнат забраната за водене на война като начин за решаване на спорове
Японският премиер Синдзо Абе призова в началото на седмицата да се проведат дебати за преразглеждане на Конституцията на Страната на изгряващото слънце, която между другото сега предвижда държавата да се откаже от водене на война като начин за разрешаване на международни спорове.
Заявлението на правителствения лидер предизвика остра реакция в китайските и корейски медии, които се страхуват от активизиране на японската външна политика.
Идеята за евентуалната промяна на основния закон на островната държава бе оповестена на 11 юли по време на пресконференция във връзка с проведените предишния ден избори за горната палата на парламента. Гласуването осигури на управляващата Либерално-демократична партия и коалиционния й партньор „Комейто“ суперболшинство в двете палати на японския парламент. А това теоретично дава възможност – за първи път след Втората световна война – за внасяне на изменения в конституцията.
Самият премиер Абе има репутацията на привърженик на евентуални промени в основния закон, смятайки някои от положенията в него за несправедливи и едва ли не като наказание за Япония. Подкрепящите го консерватори са на мнение, че настоящата японска конституция пречи на страната ефективно да се противопостави на такива заплахи като международния тероризъм, засилването на Китай и агресивната политика на КНДР.
По време на Втората световна война Китай и Корея пострадаха от японската агресия и до момента отношенията между тях са помрачени от взаимни претенции.
Официалната китайска информационна агенция „Синхуа“ вече окачестви резултатите от неделния вот като заплаха за регионалната стабилност.
„Това е опасно както за азиатските съседи на Япония, така и за самата нея, доколкото милитаризирането й не носи полза на нито една от страните“ – се казва в нейното съобщение.
На първите си страници водещите вестници в Южна Корея също така открито изказаха опасенията си, че Страната на изгряващото слънце може да се откаже от пацифистката си конституция.
Водещият научен сътрудник в Центъра за изследване на Япония към Института за Далечния изток Виктор Павлятенко коментира пред „Известия“, че съществуват много доводи в полза на преразглеждането на японския основен закон.
„Редица политици са на мнение, че Япония трябва да стане самостоятелен военнополитически играч на световната арена“ – казва той. Въпреки това експертът смята, че социалноикономическите проблеми в страната са твърде много и във външнополитически план промяната в конституцията няма да й донесе дивиденти. Такава стъпка ще свидетелства за преразглеждане на военнополитическата й стратегия.
Негативната реакция на Китай и КНДР според изтоковеда е предсказуема. С преразглеждането на основния закон ще бъде свързано и преразглеждане на наследството от Втората световна война и ще се заложи ново отношение към този исторически период.
Японоведът Александър Панов пък изтъква, че няма особена необходимост това да се прави. „В конституцията на Япония е провъзгласен отказ от въоръжени сили, но де факто тях ги има. Освен това не е ограничено нападателното въоръжение – ракети с далечен обхват, бомбардировачи, самолетоносачи. Отрича се правото да се води война за решаването на спорове, но като военна единица Япония не представлява нищо сериозно – нейната територия е малка, гъсто населена, а хората живеят предимно в градовете. Тя е много уязвима“ – категоричен е той.