Продукти:
6 дребни или 3 големи глави червено цвекло
3 краставици
1 връзка зелен лук
няколко стръкчета копър
малка връзка магданоз
6 яйца
250 мл заквасена сметана
4 супени лъжици оцет
3 литра вода
сол на вкус
1 чаена лъжичка захар
Начин на приготвяне:
Тази свежа, ароматна и приятна за очите цветна супа гони летните жеги по-добре, отколкото всякакви разхлаждащи напитки. Съставките й са прости и евтини, но в комбинация са мощна енергийна бомба. Неслучайно рецептата е известна като „супа на дълголетието“.
Цвеклото се обелва и се сварява в леко подсолена вода за около 5-10 минути. Не трябва да се оставя да се развари, защото губи не само цвета си, но и полезните си съставки. Щом леко поизстине, главите се настъргват на едро ренде.
Яйцата също се сваряват, след което жълтъците и белтъците се отделят. Белтъците се прекарват и те през рендето, по същия начин се настъргват и краставиците. Смесват се с цвеклото.
Жълтъците, нарязаните на ситно лук, копър и магданоз, заедно със сол на вкус се пускат за кратко в блендер или се стриват в хаванче.
Накрая всички съставки се смесват в голяма тенджера, добавят се заквасената сметана, оцетът, захарта, още сол на вкус и всичко се разбърква добре. Постепенно, на тънка струйка се добавя водата. Може и по-малко от указаното количество, всичко зависи от предпочитанията – дали супата да остане гъста или по-редичка.
Сервира се с по две-три кубчета лед във всяка купичка. Добро допълнение към тази супа на трапезата са печени картофи на фурна – цели, заедно с кората, и препечени филийки хляб.
Студена грахова супа
Продукти:
500 г зелен грах – пресен или от буркан
4-5 дребни глави лук
2 скилидки чесън
3 супени лъжици масло
2 дафинови листа
100 мл сухо бяло вино
1,2 л зеленчуков бульон
2 картофа
4 филии бял хляб
8 супени лъжици заквасена сметана
100 мл сметана за разбиване
1 кафяна лъжичка захар
щипка черен пипер (по желание)
1 супена лъжица лимонов сок
2 супени лъжици бял хрян
копър, магданоз, сол
½ лимон
Начин на приготвяне:
Грахът се сварява за около две минути в подсолена и предварително сгорещена вода. Прецежда се и се оставя да се охлади.
Лукът и чесънът се нарязват на ситно и се запържват в мазнина за няколко минути. Долива се виното и се оставя да къкри на котлона, докато лукът омекне. Добавят се дафиновият лист и половината количество от сварения грах.
Картофите се настъргват на едро ренде и се прибавят към супата. Оставя се на тих огън за около половин час.
След като се охлади, се затваря плътно с похлупак и се прибира в хладилника за няколко часа. Примерно, ако се приготви сутринта – ще се сервира за вечеря. Но може да престои в хладилника и една нощ. На сутринта от супата се маха дафиновият лист, прибавя се остатъкът от сварения грах, течната сметана, захарта, солта, черният пипер.
Всичко се прекарва през пасатора, за да стане на пюре.
Ако е необходимо, се разрежда със студен зеленчуков бульон. Подправя се с лимонов сок.
Хрянът и заквасената сметана се смесват, прибавят се зелените подправки и всичко се разбърква на гъста каша.
Филийките хляб се нарязват на малки кубчета и се препичат във фурната, за да станат крутони.
Супата се сервира като във всяка купичка се пускат по няколко крутончета и се добавя по една лъжица от ароматната сметана.