Трактора, Хамсера и още трима познайници на родната Темида ще гушнат общо 127 260 евро – пари на българските данъкоплатци, заради грешки и пропуски на силите на реда
22 Юли 2016, Петък
На заседанието си в сряда правителството реши да плати общо 127 260 евро в изпълнение на поредните пет решения на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ),
Автор: Десант
постановени в полза на ищците, завели дела срещу страната ни.
Сред българите, осъдили родината си за полицейски произвол, незаконно задържане и лишаване от свобода, накърнено достойнство и т.н., са подсъдимият по делото „Октопод” бивш съветник в ДАНС Алексей Петров, известен с прозвището Трактора, още двама от „октоподите” – братята Йордан и Пламен Стоянов (Дамбовците), както и Антон Петров – Хамстера, за когото през 2012 г. се твърдеше, че е искал да убие председателката на СГС съдия Владимира Янева.
През май същата година Хамстера, сочен за дясна ръка на Алексей Петров, както и за логистик на бандата за отвличания „Наглите”, бе на два пъти показно задържан.
Първият път бе освободен след 24 часа, с предупреждението да не се занимава с подготовката на убийството на висш антимафиот, а във втория случай се „размина” със съставянето на нов предупредителен протокол, след което последва освобождаването му.
Сякаш е излишно да се припомня, че показните арести, заснети от оператори на МВР, бяха извършени по времето, когато министър на вътрешните работи бе Цветан Цветанов и той лично кръщаваше полицейските операции, след което щедро раздаваше квалификации, превръщаше подозренията в обвинения и т.н.
По делото „Алексей Петров срещу България“ ЕСПЧ приема, че има нарушение на член 6 § 2 и член 8 от Конвенцията за правата на човека – във връзка с изявления на представители на изпълнителната и съдебната власт, както и заради заснемането на ареста на жалбоподателя.
Присъдено е обезщетение в размер на 6000 евро за неимуществени вреди, както и 3703 евро за разходи и разноски. От решението на съда става ясно, че нарушението на презумпцията за невиновност е извлечено от изказванията на Цветан Цветанов за задържаните и вината им, като в същото време се посочва, че няма нарушение на член 6 параграф 2 от Конвенцията за правата на човека в изказванията на премиера, министъра на вътрешните работи, главния секретар на МВР, главния прокурор и други прокурори, магистрати и политици.
Всъщност това решение, както и останалите, по които правителството реши да заплати присъдените от ЕСПЧ обезщетения, разноски и разходи, е взето преди доста време и присъства в бр. 11 на бюлетина „Решения на ЕСПЧ срещу България”, обхващащ периода януари-март 2016 г.
По делото (Йордан) „Стоянов и други срещу България“, ЕСПЧ единодушно приема, че е налице нарушение на член 3, 6 § 2, 8 и 13 от Конвенцията. Жалбоподателите са десет български граждани, както и десет търговски дружества.
ЕСПЧ счита, че ситуацията е сходна с тази на част от жалбоподателите по делото „Гуцанови срещу България“ – полицейската операция е проведена рано сутринта от маскирани и тежко въоръжени полицейски служители; евентуалното присъствие на роднини на заподозрените лица не е взето предвид при подготовката и изпълнението на операцията.
Съдът присъжда на жалбоподателите обезщетение в размер общо на 80 000 евро за неимуществени вреди, както и 5000 евро за разходи и разноски.
По жалбата (Антон) „Петров и Иванова срещу България“ съдът в Страсбург приема, че е налице нарушение на член 3 от Конвенцията (забрана на изтезанията и нечовешкото и унизително отношение) и на член 6 § 2 (презумпция за невинност) от Конвенцията.
ЕСПЧ присъжда на жалбоподателите обезщетение за неимуществени вреди в размер на 15 000 евро.