Ако минералите, фосилите и скъпоценните камъни ви привличат, все още имате време за уникалната сбирка в Нациноалния музей „Земята и хората”
Автор: Десант
Изложението ще бъде закрито в края на неделния ден, така че желаещите да се докоснат до тази красота от недрата на земята, могат да го сторят.
Близо 60 изложители са се включили в традиционните „Дни на минералите” тази година. Между тях има фирми и колекционери на минерали, фосили и скъпоценни камъни, авторски изделия с минерали, природни картини, сувенири.
Със свои колекции участват 3 университета: Софийският „Св. Климент Охридски”, Минно-геоложкият „Св. Иван Рилски” и Нов Български. Участие в изложението имат още и колекционери от: Германия, Румъния, Сърбия и Армения.
Посетителите могат да видят и да си купят обработени скъпоценни и декоративни камъни и изделия от тях. За колекционерите се предлагат разнообразни минерали от български находища, с които страната ни е известна.
Има редки и екзотични минерали, образци с изключителна класа от цял свят, от световно известни находища в: Южна Африка, Заир, Намибия, Малави, Мадагаскар, Танзания, Мароко, Индия, Пакистан, Русия, Боливия, Конго, Бразилия, Мексико, Австралия, Англия.
Помислено е и за малките посетители. Днес децата ще могат да се включат в играта „Треска за злато”, в която ще се учат как се промива злато от речен пясък. Ще се изненадат и като видят под лупа изключително пъстрата мозайка от разноцветни минерали, съдържащи се в речните пясъци. А ако късметът ги е споходил – ще се сдобият и със златна частица.
Във връзка с 30-та годишнина от създаването си, музеят е организатор и домакин на конференция „Социалните функции на музея през ХХІ век”, която ще се проведе на 6 и 7 октомври. Ще участват водещи учени в областта на музеологията, представители на музеи от столицата и страната.