Древен ръкопис на иврит бе намесен в споровете на Израел с ЮНЕСКО
27 Октомври 2016, Четвъртък
Нетаняху размаха наскоро открит папирус с надпис на повече от 2700 години
Израелски археолози откриха ръкопис от VII в. пр. Хр., в който се намира най-ранното споменаване на Йерусалим на иврит извън библейските текстове, съобщиха в четвъртък световните медии.
Текстът върху папируса, известяващ за изпращането на партида с вино, незабавно е използван от израелските политици като аргумент в разразилите се през последната седмица спорове в ЮНЕСКО за историческия характер и цивилизационната принадлежност на града.
„От царската прислужница от Наарта мехове с вино в Йерусалим“ - така разшифроват текста учените. От израелското управление на древностите отбелязват, че ценният артефакт е иззет от иманяри, които признали, че са го намерили в една пещера в Юдейската пустиня.
„Това е послание от миналото за ЮНЕСКО... То обяснява на иврит нашата връзка с Йерусалим и централното значение на града... Надписът е на повече от 2700 години и не е на арабски, арамейски, гръцки или латински. Той е на иврит“ - подчертава израелският премиер Бинямин Нетаняху.
Припомняме, че официален Израел преустанови сътрудничеството си с ЮНЕСКО след като организацията прие резолюция, игнорираща – по мнението на Тел Авив – връзката на еврейския народ със Стената на плача и светите места в древния град.