На производителите и търговците на това облекло е поставен срок от 48 часа да изтеглят стоката си от пазара. В противен случай обектите им ще бъдат запечатвани
Автор: Десант
След редица европейски държави, в това число и България, мюсюлманска страна като Мароко последва техния пример и изненадващо забрани носенето на така наречените "бурки" и "хиджаб".
Изложените в документа на Мароканските власти аргументи напълно опровергават мотивите на депутатите от протурските партии ДПС и ДОСТ, че гласуваната в българския парламент подобна забрана била посегателство върху религиозните права на жените у нас.
Припомняме, че благодарение на НФСБ, в България окончателно бяха премахнати нетрадиционните за нашата страна символи на исляма.
На 10 януари Мароканското вътрешно министерство разпространи циркулярно писмо, съдържащо заповед на министъра за забрана вноса, производството и продажбата на бурки и облеклото хиджаб.
Местните административни ръководители се задължават да запознаят производителите и търговците на инкриминираните дрехи.
Поставя се срок от 48 часа за привеждане в действие на забраната, в противен случай работилниците и търговските обекти подлежат на запечатване, а всички суровини и консумативи ще бъдат конфискувани или унищожавани с протокол на място.
Всички местни и западни коментатори обръщат внимание на факта, че заповедта е издадена в момент, когато министър-председателят Абдулах Бенкиран е на път да състави коалиционно правителство, с което да сложи край на продължаващата вече 3 месеца политическа криза.
Според оценки на френски експерти и медии, очаквало се с интерес какъв ще бъде отговорът на върховния съвет на улемите. Това е официалният орган, който е натоварен с провеждането на религиозната политика в страната.
Същата институция досега не е вземала позиция по въпроса за евентуалната забрана за носене на бурка и хиджаб. Френският вестник "Фигаро" прогнозира, че радикалните салафити ще реагират остро с протести и петиции до международните правозащитни организации.
Техният лидер Хамад Кабадж беше кандидат за депутат от партията "Справедливост и развитие" на изборите на 7 октомври миналата година. Неговият избор беше анулиран от Върховната избирателна комисия заради антиконституционни изказвания, които призовават към религиозна омраза и насилие.