Анкара спусна нова задачи на посланиците си в Европа
Освен многобройните си появи в различни български телевизии, турският посланик у нас Сюлейман Гьокче (третият от ляво надясно) упражняваше постоянен натиск върху официалните институции в интерес на турската политика и бе неизменна част от проявите на анти
Днес приключва годишната среща на турските дипломати, която продължава от 7 януари. Те получиха нареждане да активизират работата си срещу външните врагове на режима, включително чрез употреба на груба политическа и военна сила
Автор: Силвия Горанова
На 7 януари тази година тържествено беше открита деветата редовна среща на турските посланици, акредитирани в чужбина. Интересът към форума е много голям, особено в Турция, тъй като на резличните пленарни заседания турските дипломати получават указания за приоритетите в тяхната работа през настоящата година.
Подробен анализ за дейността на турското външно министерство през 2016 г. и задачите за решаване през 2017 г. направи външният министър Мевлюд Чавушоглу. Според неговата статистика, в съответствие с получените задачи от Анкара, турските дипломати на работа в чужбина са успели да организират 250 пресконференции, над 500 публикации в местните вестници и списания и са взели лично участие в 9 хиляди официални инициативи в страната на пребиваване.
Към тези успехи на турската дипломация трябва да се отбележи активното присъствие на турския посланик в София Сюлейман Гьокче в България. Освен многобройните си появи в различни родни телевизии, той упражняваше постоянен натиск върху официалните ни институции в интерес на турската политика.
Освен това той беше навсякъде, където протурските партии ДПС и Дост провеждаха своите антибългарски мероприятия, някои от които с чисто религиозен характер.
Този факт обяснява защо заедно с турския външен министър към посланиците се обърна председателя на дирекцията дианет към правителството Мехмед Гьормез. Неговото слово беше изпълнено с призиви към дипломатите да работят активно за пропагандиране на турската политика и за пресичане на всички опити за злепоставяне на Турция и "насаждане на ислямофобия".
Позицията на Мехмед Гьормез беше изцяло подкрепена от външния министър Чавушоглу, който се похвали, че благодарение на съвместните усилия на двете ведомства, в чужбина работят 1400 служители на турската дирекция по вероизповеданията.
В постиженията на турската външна политика обаче не бе цитиран скандалният случай в Холандия от 14 декември миналата година. Тогава холандския външен министър повика за обяснение турския посланик в Хага Садък Арслан и му връчи протестна нота заради подривната дейност на турския дианет в страната. Поискано беше Турция да отзове своето религиозно аташе в посолството Юсуф Аджар, който в същото време е имам на турската джамия в град Утрехт.
Като сериозни проблеми в отношенията със съединените щати Мевлют Чавушоглу посочи закрилата, оказвана от т.н. лидер на терористите Фетхулах Гюлен и помощта, оказвана от американските власти на сиийските кюрди.
Като основни приоритти в бъдещата политика на Анкара спямо Брюксел, ораторът наблегн на изпълнението на двустранните ангажименти, съласно споготбата за бежанците. Чавушоглу категорично поиска незабавно да бъде премахнат визовия режим за турските граждани и да бъдат размразени преговорите за турското еврочленство.
Специално поканеният да говори пред посланиците вицепремиер Нуретин Джаникли се опита да разсее впечатлението, че Турция преживява изостряща се финансово - икономическа криза и обвини за това външни сили, които след неуспелия опит за военен преврат продължавали терористичната атака срещу Турция чрез своитете икономически и финансови агенти, между които той посочи конкретно световната рейтингова агенция Муудис. Източник: СКАТ