На международната конференция, която се провежда в Казахстан, присъстват и представители на режима на Башар Асад
Автор: Десант
Започна отдавна планираната международна конференция за Сирия в гр. Астана. До организирането й се стигна след като на 13 декември миналата година на среща в Москва външните минисри на Русия, Турция и Иран постигнаха принципно споразумение за прекратяване на огъня на територията на Сирия и станаха гаранти за неговото спазване. Споразумението влезе в сила на 30 декември 2016.
Късно вечерта на 22 януари в хотел Риксос в столицата на Казахстан започнаха предварителните консултации между делегациите на Русия, Иран и Турция с представителите на Сирийското правителство и на въоръжената опозиция.
В делегацията на противниците на режима на Башар Асад участват около 15 въоръжение групировки, между които подкрепяната от Анкара дивизия "Султан Мурад" и "Джейш Ал Ислям" (армия на исляма), предводителят на която Мохамед Алюш бе представен като ръководител на делегацията на опозицията.
Конференцията започна със закъснение от 1 час поради постоянно възникващите непримирими различия между делегацията на въоръжената опозиция и ръководителя на сирийската делегация - Башар Джаафери.
Говорителят на считаните доскоро за терористични групировки Яхия Ел Ариди направи изявление за западните медии, в което предупреди режима в Дамаск, че тяхното участие в Астана съвсем не означава, че те слагат оръжие и се предават.
Техни приоритети в преговорите са прекратяване на нарушенията от страна на Сирийската армия и решаването на хуманитарни въпроси между които - сваляне на блокадата от някои населени пунктове и освобождаване на политическите затворници в Дамаск.
Сирийският представител настоява атаките по въздух и суша да продължат срещу онези формирования, които не спазват премирието и не са представени на преговорите в Казахстан.
От името на президента на страната Нурсултан Назарбаев, приветствие към участниците в срещата прочете заместник-министърът на външните работи на Казахстан - Роман Василенко. Той пожела успех, въпреки натрупаните досега предрасъдъци и принципринципните различни на участниците по отношение на бъдешите мирни стъпки за политическо уреждане на конфликта.
Покана за участие получиха и САЩ, на което Иран дълго време се противопоставяше. Поради рокадите в Белия дом, американската страна символично участва във форума със своя посланик в Астана Джорж Крол.
От името на ООН и като важен посредник за намитане на допирни точни в Казахстан пристигна специални пратеник за Сирия на съвета за сигурност Стефан Де Мистура.
Интересът към конференцията е голям. Акредитирани са близо 500 местни и чужди журналисти от 24 държави. Министърът на външните работи на Казахстан пое ангажимент в качеството си на почетен домакин, че при необходимост работата на срещата може да продължи и след 24 януари, когато е обявен края на конференцията.