В чест на паметната дата местни възстановчици пресъздадоха военен ритуал
Автор: Десант
Възстановчици от Регионален клуб „46-ти пехотен Добрички полк” към Национално дружество „Традиция” за пети пореден път взеха участие в тържественото общоградско отбелязване на годишнината от Освобождението на Добрич от турско робство. Те пресъздададоха военен ритуал за отдаване почит към загиналите за свободата на България.
Представителна група от „46-ти пехотен Добрички полк” се строи в почетен караул пред паметника на ген. Цимерман и отдаде почести в съответствие с военните порядки от времето на Руско-турската война.
На днешния ден – 27 януари, през 1878 г. градът осъмва свободен и посреща своите освободители, предвождани от генерал-лейтенанта, който е командир на Долнодунавския отряд на руската армия.
Освободителят на Добрич - генерал Цимерман
В началото на Руско-турската война (1877—1878) той поема командването на XIV-ти армейски корпус, назначен да действа в Добруджа. Предвожданият от него Долнодунавски отряд е в състав: 29 000 войници пехота, 4 600 конници и 150 оръдия. Основните му задачи са: осигуряване комуникациите на Действащата армия с Русия, взаимодействие с други части за противодействие на турските сили в четириъгълника Русе - Силистра - Варна - Шумен.
През заключителния етап на войната осъществява действия в Южна Добруджа и Черноморското крайбрежие, като настъпва в направление Добрич - Провадия и прекъсва железопътната линия Варна - Русе.