За разлика от другите кукери, тук маскираните обикалят селото през нощта и будят спящите жени
Автор: Десант
В нощта на 13 срещу 14 март традицията повелява всички млади момци и ергени от смолянското село Забърдо да се върнат в родната си къща, без значение къде ги е отвела съдбата.
Местните наричат празника „Стара Марта“. Той е посветен на настъпващата пролет, а уникалната традиция се спазва от незапомнени времена.
Стародавният обичай повелява ергените, дори и да са надхвърлили средната възраст, да обикалят цяла нощ селото и гонят злите духове, облечени като кукери.
Тъй като обредът се изпълнява като своеобразен култ към Слънцето, а според старинно поверие то е в образа на самотен мъж, девойки и моми не се допускат да се включват в него.
Нежененият мъж трябва да изработи маската си сам. Тя трябва да е страшна и да изразява представата му за демон.
Различното тук от това, което се случва в цяла България е, че „тайнството през нощта ще приласкава успаното в зимен сън Слънце отново да грее по лятному". Маскираните ще обикалят селото и ще будят спящите жени. Същите тези баби, лели и каки, които са ги отгледали от невръстни, дърпали са им ушите и те са се страхували от жилавите планински представителки на нежния пол.
Това е моментът, в който идва бленуваният миг за едно тукашно дете - да се яви посред нощ със страшната рунтава глава, с рога и с огромни чанове на кръста, да похлопа на вратите на своите и да ги втрещи от ужас. Вярва се, че в тази върховна нощ довчерашното хлапе ще съзрее в самоуверен мъж.
Същинската част на обичая започва към 21,00 ч. вечерта, когато участниците се събират в една от къщите. Всеки от тях носи през рамо вързоп със страховитите си одежди: маска, рога, овчи кожух, вълнена кюрдия (литак), препасана с миндил. Който е убил диво животно в гората, намята кожата му. Накрая окачат колана с чанове и хлопки, с които ще цонкат (дрънкат) и ще пъдят злото от къщите.
Любопитен факт е, че чановете са ново допълнение в този древен обичай, привнесено преди десетина години от едно гостуване на фолклорната група в кукерски фестивал в Стара Загора. Дотогава се маскирал единствено най-личният момък, когото наричали „машмарок”.