По данни на председателя на Българското дружество по алергология проф. Васил Димитров, всеки трети човек от здравото население страда от това заболяване
Автор: Десант
Сърбеж и парене в носа, кихане, зачервени очи, обриви, отоци... Всички тези симптоми ни навеждат първо на мисълта за алергия, наричана напоследък „заболяване на модерното общество". Възможните алергени са хиляди, обикновено напълно безобидни неща – различни храни, домашни любимци, парфюми, домашен прах, полени, плесен, метални предмети, препарати от битовата химия, козметика, жилещи насекоми, лекарства и дори слънчевата светлина.
Пролетта е сезонът, в който алергичните заболявания се изострят.
В последните години има увеличаване на алергичните заболявания у нас. Честотата на астмата например за 10-20 години се е удвоила и утроила.
По думите на проф. Васил Димитров, ръководител на Клиничния център по алергология при Медицинския факултет на Медицинския Университет - София, началник на Клиниката по Клинична алергология в УМБАЛ „Александровска” и заместник-ректор на Медицинския университет- София, който до 2014 г. бе национален консултант по клинична алергология до 2014 г. и е председател на Българското дружество по алергология, разпространението на алергичните заболявания у нас не са различава от това в другите европейски страни – всеки трети човек от здравото население има някаква алергия.
Алергичния ринит е най-често срещаното алергично заболяване – от него страдат 18-20% от населението, следвано от бронхиална астма – 7-9%, както и атопията – около 20%. Или това прави около 1,5 милиона хора с алергия на дихателните пътища – алергичен ринит и астма.
В интервю за "Десант" преди години, проф. Димитров бе категоричен, че алергичните болести са сериозен проблем. "Бронхиалната астма е социално значимо заболяване, а алергичният ринит е предшественик на астмата. За съжаление, до смърт може да се достигне не само от тежка остра астма, но и от медикаментозна алергия, анафилактичен шок, ужилване от пчели или оси и ангионевротичен оток" - отбеляза той.
Пред "Десант" Грозденка Пашкулева от с. Бяла, общ. Брацигово, разказа как е преборила своята алергия с рецепта на баба Ванга.
Като млада тя работила като килимарка в Брацигово и от боите за преждите около 3 пъти получава алергични шокове. След последния си алергичен шок лежи 90 дни в болница, но вече лекарствата не й действат.
Тогава майка й се обръща за помощ към петричката пророчица и лечителка, която й дава рецепта за лечебна отвара. Тя се приготвя от три билки: широколист живовляк - 2 с.л., жълт кантарион – 1 с. л. и
маточина – 1 с. л.
Билките се заливат с 1 л студена вода. Сместа се оставя да ври 10 мин. Прецежда се веднага в термос и се пие топло. Това количество е за един ден – 3 пъти по 1. ч. чаша преди хранене. Задължително е да се яде и по 1 лимон на ден – измива се добре и се консумира с кората.