Проект застрашава автентичния вид на паметник на културата, дарен на държавата от адак. Стефан Младенов
Автор: Десант
Преди 50 години един от най-видните представители на българското езикознание - академик Стефан Младенов, дарява на българската държава къщата си в София, намираща се на ъгъла на улиците "Патриахр Евтимий" и "Шести септември", заедно със своята уникална библиотека. Волята му е днес е потъпкана в угода на частни интереси.
Това се изтъква в петиция, която от десетина дни събира подписи в защита на паметника на културата, който е застрашен от промяна на автентичния му вид заради нов проект за продробен устройствен план, променящ изцяло визията му.
"Документите за строеж са пълни с противоречия, противопоставяне на закона и явни фалшификации" - твърдят вносителите и поясняват, че в момента тече съдебно дело, което се води с променлив успех.
"Имаме достатъчно стъклени домове - не ни трябва още един МОЛ с магазини, офиси и подземни паркинги, пълни с подпочвена вода.
Такъв един е по диагонала на кръстовището - стои празен и нещастен като същински мутропаметник, неизползваем заради пълни с вода складове! А "експертите" и "архитектките" преценяват, че не са нужни хидрогеографски проучвания" - се изтъква още в подписката.
Академик Стефан Младенов е български езиковед и диалектолог, специалист по индоевропейско езикознание, славистика, балканистика, българистика и учен със световна известност и авторитет.
През 1916 г., по време на Първата световна война е поканен, съдейства и взима участие в научната експедиция в Македония и Поморавието.
Знаел е перфектно 18 езика, а е ползвал общо 27. Благодарение на труда и настойчивостта си, той овладява не само всички славянски езици, но и старогръцки, новогръцки, латински, староиндийски, староарменски, староперсийски, арабски, турски, норвежки, шведски, датски, литовски, фински, албански, унгарски, румънски, без да се броят известните му и разпространени италиански, испански и португалски.
Автор е на над 150 статии и бележки по въпросите на българския правопис и има над 1000 научни публикации.