Находката ще хвърли светлина върху участието на монаси от Светата обител в революционните борби
Автор: Десант
Уникална находка от 1876 г. откриха в Троянската света обител по време на разчистване на монашески килии в най-старото - западно крило на манастира. Това съобщи за БТА игуменът на манастира Величкият епископ Сионий.
Там днес е изложена новата сбирка от икони към музейния комплекс. В стар сандък братята от манастира са открили два черепа и надпис. На единия от черепите е изписано "йеромонах х. Сава", а другият не бил надписан. В овехтелия сандък е намерен надпис "Два черепа на монаси-революционери, посечени в двора на манастира. 1876 г.".
Епископ Сионий е категоричен, че това е станало при разгрома на Априлското въстание. Според него неслучайно и един от черепите е надписан. Това е била стародавна манастирска традиция след години тленните останки на починалите монаси да се надписват. Сега предстои заедно с братята от манастира, историци и краеведи, да се опитат да открият на кой монах е другият череп.
Известно е, че Троянската света обител е тясно свързана с революционно-освободителните борби в България, както и че нейните монаси са участвали в тези борби. Известен е фактът, допълва епископът, че тук многократно е пребивавал Апостола на свободата Васил Левски, който е създал единствения в страната революционно-монашески комитет в манастира, в който са участвали много монаси, между които Максим, Партений, Кирил и др.
В този революционен комитет монасите и младежите са наброявали 80 души, разказва игуменът. Начело на комитета е бил поставен като председател архимандрит Макарий, подведен под клетва от самия Левски.
С намирането на уникалната находка ще се хвърли още светлина върху жестокото потушаване на Априлското въстание и участието на монаси от Троянски манастир в него, смята епископ Сионий.
Новооткритата находка ще бъде показана на 8 юни. Официално ще бъде отворена за вярващите и посетители на манастира новата библиотека, наречена " Книгохранителница", която е съхранила над 3500 тома стари книги, пазени векове в обителта.
Сред уникалните църковни издания има и дигитализирани копия, които ще бъдат достъпни за посетителите. Тогава ще бъде открита и новата иконна сбирка, част от големия музеен комплекс на манастира, в която ще могат да се видят уникални стари икони и църковна утвар от различни периоди.
Посетителите на Светата обител ще могат да разгледат и реставрирана монашеска килия, в която е живял игуменът на манастира архимандрит Хаджи Филотей, който заедно със Захарий Зограф са изографисали новата манастирска църква.
На 8 юни от 18 часа ще бъде дадено началото на новия поклонническо-туристически сезон. През миналата година Троянският манастир беше обявен за най-посещавания манастир от поклонници и туристи в България за 2016 г., каза още епископ Сионий.