Наследството от Първата световна война да се популяризира като стане част от големи туристически маршрути предвижда проектът „Networking”, съобщиха от Регионалния исторически музей в Добрич. Той е по програма за транснационално сътрудничество „Дунав“ 2014-2020 и е с продължителност 30 месеца.
14 партньори от 9 държави - България, Румъния, Словения, Словакия, Австрия, Чехия, Хърватска, Босна и Херцеговина и Белгия, обединяват усилията си в това начинание. По проекта всеки от партньорите ще изготви паспорти на 30 обекта в свята страна, които са свързани с Първата световна война.
Обектите ще бъдат свързани в общи туристически маршрути. Ще бъде изработено мобилно приложение с информация за обектите, както и интерактивна игра за деца и ученици.
По проекта се предвижда още реновиране на надгробията, на алеята със знамената, на "вечния огън", както и ландшафтни дейности във Военни гробища - Добрич.
По проекта на 16 и 17 юни в Добрич ще се проведе национална ученическа конференция "България и Първата световна война. Места на памет", ще бъде изработена пътуваща изложба, ще се проведе национална експертна среща.
От българска страна вече са подбрани 10 паметника, които са базисни и са свързани с усещането ни за Първата световна война, обясни главният уредник на Военно гробище-музей Радослав Симеонов. Сред тях са паметникът на Владимир Носаков - писател, загинал във войната, монументи в село Житен и Тутракан, свързани с откарването на добруджанци в концлагери в Молдова, Военните гробища в Добрич, Тутракан и Силистра и други. До края на годината паметниците ще станат 30, каквото е изискването на проекта, каза още Симеонов.